امروز : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۸

موریتانی برای انتخابات ریاست‌ جمهوری آماده می‌شو

شش کاندیدای تصدی منصب ریاست جمهوری موریتانی رسما تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کردند.
موریتانی برای انتخابات ریاست‌ جمهوری آماده می‌شو
شنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۱۸ - ۱۱:۵۲ |
کد خبر : ۷۸۱۶ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته روزنامه الحیاة، شش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری موریتانی نیمه شب جمعه و دو هفته پیش از موعد برگزاری انتخابات این کشور تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کردند.

همچنین مجوز برگزاری تجمع‌های انتخاباتی برای کاندیداها صادر شده است.

طبق این گزارش، شش تن از کاندیداهای مذکور یعنی محمد ولد مولود، مخالف سرشناس، محمد ولد بوبکر، نخست‌وزیر سابق، بیرام ولد اعبیدی، فعال در زمینه مقابله با بردگی، کان حامیدو بابا، روزنامه‌نگار و محمد امین المرتجی الوافی، کارشناس مالی، عضو اپوزیسیون موریتانی بوده و با محمد ولد الشیخ محمد احمد معروف به ولد الغزوانی، نامزد حزب حاکم و رفیق راه رئیس‌جمهوری کنونی این کشور رقابت خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری موریتانی ۲۲ ماه جاری میلادی (یکم تیر) برگزار خواهد شد و تبلیغات انتخاباتی کاندیداها ۲۰ ژوئن و دو روز پیش از برگزاری انتخابات متوقف خواهد شد. کاندیداها در این مدت به مناطق مختلف موریتانی سفر خواهند کرد اما انتظار نمی‌رود که مناظره تلویزیونی میان آنها برگزار شود و در صورت عدم موفقیت هر یک از آنها دور دوم انتخابات ششم ژوئیه (۱۵ تیر) برگزار خواهد شد.

این درحالی است که اپوزیسیون موریتانی ضمن محکومیت ترکیب کمیسیون ملی مستقل انتخابات، اعضای آن را نزدیک به قدرت کنونی دانست و نسبت به "تقلب انتخاباتی" ابراز نگرانی کرده است.

دومین دوره ریاست جمهوری محمد ولد عبدالعزیز دوم اوت آتی به پایان خواهد رسید و وی صلاحیت کاندید شدن دوباره برای تصدی این منصب را ندارد. این درحالی است که پس از چند کودتای نظامی از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۸ این اولین انتخابات انتقال قدرت در این کشور صحرایی به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری کنونی موریتانی در سخنانی کاندیداهای تصدی منصب ریاست‌جمهوری کشورش را به رقابت مسئولانه در یک فضای سرشار از برادری و تسامح و به دور از اختلاف، تفرقه و تبعیض فراخواند.

محمد ولد عبدالعزیز، ژنرال سابق ارتش موریتانی در سال ۲۰۰۸ با یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت. وی در سال ۲۰۰۹ به عنوان رئیس جمهوری این کشور منصوب شد و در سال ۲۰۱۴ نیز بار دیگر در سمت خود ابقا شد.

حزب حاکم الجزایر ولد الغزوانی را به عنوان کاندیدای خود معرفی کرده است؛ فردی که در دو کودتای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ در کنار رئیس جمهور کنونی حضور داشته و در همین سال به عنوان رئیس ستاد ارتش موریتانی انتخاب شد و در دولت کنونی نیز وزیر دفاع است.

محمد ولد بوبکر، نخست وزیر سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ موریتانی که مورد حمایت ائتلاف احزاب مخالف و بزرگترین حزب اپوزیسیون است مهمترین رقیب الغزوانی به شمار می‌رود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید