امروز : شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۲

جوکو ویدودو برای دومین دوره متوالی رئیس جمهوری اندونزی شد

کمیسیون انتخابات اندونزی امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد، جوکو ویدودو مجددا به عنوان رئیس جمهوری سومین دموکراسی بزرگ جهان انتخاب شد.
جوکو ویدودو برای دومین دوره متوالی رئیس جمهوری اندونزی شد
سه شنبه | ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ - ۱۲:۱۹ |
کد خبر : ۷۶۹۲ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیسیون انتخابات اندونزی قرار بود نتایج رسمی انتخابات ۱۷ آوریل را فردا (چهارشنبه) در این کشور جنوب شرق آسیا با ۲۶۰ میلیون جمعیت اعلام کند.

اما در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به ناآرامی‌ها و اعتراضات خیابانی در واکنش به نتایج نهایی، کمیسیون انتخابات در اطلاعیه‌ای نتیجه نهایی انتخابات را یک روز زودتر اعلام کرد.

کمیسیون انتخابات اندونزی در این اطلاعیه گفت: ویدودو و معروف امین معاونش که نامزد انتخاباتی هم‌جناح او محسوب می‌شد ۵۵.۵ درصد آرا را از آن خود کردند، در حالی که پرابوو سوبیانتو ژنرال بازنشسته و رقیب ویدودو به همراه ساندیاگو اونو ۴۴.۵ درصد آرا را به دست آوردند.

عارف بودیمن، رئیس کمیسیون انتخابات اندونزی در این اطلاعیه که از رسانه‌ها منتشر شد، گفت: این حکم امروز مورخ ۲۱ مه سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام شده و فوراً اجرا خواهد شد.

پیشتر براساس نتایج غیررسمی به طور گسترده پیش‌بینی شده بود که ویدودو ۵۰ ساله در این انتخابات پیروز می‌شود.

سوبیانتو ۶۷ ساله رقیب ویدودو متعهد شده بود تا هرگونه پیروزی از سوی ویدودو را به چالش بکشد و مدعی شده بود که تقلبات انتخاباتی گسترده‌ای رخ داده است. وی همچنین هشدار داده که این مساله می‌تواند باعث اعتراضات خیابانی در سراسر این کشور عمدتاً مسلمان شود.

حدود ۳۲ هزار نیروی امنیتی در سراسر جاکارتا پایتخت اندونزی مستقر شدند از جمله در مقابل دفتر کمیسیون انتخابات اندونزی که با سیم خاردار محاصره شده است.

پس از آنکه پلیس روز جمعه اعلام کرد که تعدادی از مظنونین مرتبط با گروه تروریستی داعش را که قصد داشتند بمب‌هایی را در راهپیمایی‌های سیاسی در زمان اعلام نتایج انتخابات منفجر کنند بازداشت کرده‌ است، تنش‌ها در این کشور بالا گرفت.

ماه گذشته اندونزی بزرگترین انتخابات خود تاکنون را برگزار کرد به طوری که در آن بیش از ۱۹۰ میلیون رای‌دهنده ثبت نام کرده و تعداد بی‌سابقه ۲۴۵ هزار کاندیدا برای ریاست جمهوری، کرسی‌های پارلمانی و سمت قانون‌گذار محلی با یکدیگر رقابت می‌کردند.

پس از انتشار نتایج غیررسمی ماه گذشته ویدودو از اعلام پیروزی خود اجتناب کرد، در حالی که سوبیانتو تاکید کرد که وی رئیس جمهوری آتی این مجمع‌الجزیره خواهد بود.

سوبیانتو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ میلادی نیز در مقابل ویدودو شکست خورد و شکایت وی در دادگاه نیز ناموفق بود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید