امروز : پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۸

آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در "مقدونیه شمالی"

مردم "مقدونیه شمالی" امروز (یکشنبه) در جریان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای می‌روند؛ انتخاباتی که تحت تاثیر اختلافات شدید بر سر توافق تغییر نام این کشور با یونان قرار گرفته که راه را برای عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا باز کرده است.
آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در "مقدونیه شمالی"
یکشنبه | ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ - ۱۲:۳۷ |
کد خبر : ۷۵۴۵ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، یونان سال‌ها درخواست کرده بود که این جمهوری کوچک یوگسلاوی سابق نام‌اش را از "مقدونیه" تغییر دهد و تاکید داشت که این نام یکی از استان‌های شمال یونان است که نام آن نیز مقدونیه است. نام جدید مقدونیه شمالی اوایل سال جاری میلادی رسماً تصویب شد.

اما این توافق همچنان باعث اختلاف و تفرقه در بین مردم مقدونیه است و دیگر مسائل را در جریان کمپین انتخابات تحت‌الشعاع قرار داده است؛ انتخاباتی که انتظار می‌رود در جریان آن ۱.۸ میلیون رای‌دهنده واجد شرایط، رییس جمهور خود را از بین دو نامزدی که به دور دوم انتخابات رسیده‌اند، برگزینند.

استیوو پندارفسکی، نامزد ائتلاف حاکم و گوردانا سیلجانوفسکا – داوکووا، رقیبش در دور نخست انتخابات که دو هفته پیش برگزار شد، شانه به شانه یکدیگر بالا رفتند.

تحلیلگران سیاسی برتری در دور دوم انتخابات را به پندارفسکی دادند که انتظار می‌رود حمایت طرفداران دومین حزب بزرگ مقدونیه را که نامزدش "بلرین رکا" است و در دور نخست انتخابات سوم شد، به دست آورد.

پندارفسکی در جریان یک رویداد انتخاباتی به طرفداران‌اش گفت: ما نصف راه را برای به دست آوردن عضویت کامل ناتو طی کرده‌ایم و انتظار داریم در دو ماه آتی تاریخ آغاز مذاکرات عضویت با اتحادیه اروپا نیز مشخص شود.

وی افزود: پس از ۱۰ سال مقدونیه لایق داشتن رییس جمهوری است که به سیاست‌های مثبت دولت سرعت بخشد.

این در حالی است که سیلجانوفسکا-داوکووا مخالف این توافق تغییر نام است، اما جزو حامیان اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. وی دولت را به این‌که پایش را در زمینه اصلاحات اقتصادی از گلیم‌اش دراز کرده، متهم کرده است.

ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی یک پست عمدتاً تشریفاتی محسوب می‌شود، اما رییس جمهور فرمانده عالی نیروهای مسلح است و تاییدیه نهایی قوانین پارلمانی را نیز برعهده دارد.

در حال حاضر نگرانی اصلی این است که میزان مشارکت رای‌دهندگان در دور دوم انتخابات کمتر از ۴۰ درصد باشد؛ امری که باعث می‌شود این انتخابات باطل اعلام شود. در این صورت رییس پارلمان، رییس جمهور موقت کشور خواهد شد و انتخابات جدیدی برگزار می‌شود.

میزان مشارکت در دوم نخست انتخابات ریاست جمهوری مقدونیه ۴۱.۶ درصد بود.

برخی مخالفان تغییر نام کشور قصد دارند انتخابات امروز را تحریم کنند.

پایگاه‌های رای‌گیری تا ساعت ۱۹ امروز به وقت محلی باز خواهند بود و نتایج اولیه دو ساعت پس از بسته شدن پایگاه‌های رای‌گیری اعلام خواهد شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید