امروز : پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۹

سوسیالیست‌ها پیروز انتخابات اسپانیا با اکثریت پایین

حزب حاکم سوسیالیست اسپانیا در سومین انتخابات پارلمانی چهار سال اخیر این کشور پیروز شده اما از رسیدن به اکثریت باز مانده است.
سوسیالیست‌ها پیروز انتخابات اسپانیا با اکثریت پایین
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ - ۱۰:۲۰ |
کد خبر : ۷۴۵۸ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، حزب سوسیالیست پدرو سانچر، نخست وزیر اسپانیا ۲۹ درصد آرا را به دست آورده اما برای تشکیل دولت نیازمند ائتلاف با حزب چپگرای پودموس و احزاب منطقه‌ای یا راست میانه است.

به این ترتیب سوسیالیست‌ها برنده ۱۲۳ کرسی از ۳۵۰ کرسی پارلمان شده‌اند، درحالی که شریک سابق ائتلاف آنها، پودموس، ۴۲ کرسی به دست آورده است.

به این ترتیب این دو حزب ۱۱ کرسی از حد نصاب لازم - ۱۷۶ کرسی - برای تشکیل دولت فاصله دارند.

به علاوه برای اولین بار از زمان پایان حکومت نظامی در دهه ۱۹۷۰، یک حزب راست افراطی هم وارد پارلمان خواهد شد. با شمارش تقریبا کل آرا حزب "بکس" بیش از ۱۰ درصد آرا را کسب کرده که معادل ۲۴ کرسی در پارلمان خواهد بود.

گزارش‌ها حاکی است که حضور اسپانیایی‌ها در این دوره از انتخابات پارلمانی بسیار چشمگیر و ۹ درصد بیشتر از انتخابات سال ۲۰۱۶ بوده است. با این حال انتظار می‌رود که مذاکرات برای تشکیل دولت جدید این کشور ماه‌ها به درازا بکشد.

مشارکت در انتخابات ۷۵.۸ درصد بود که بالاترین میزان در چندین سال اخیر است.

هم‌چنین در کاتالونیا که تلاش آن برای جدایی از اسپانیا در سال ۲۰۱۷ شکست خورد، میزان مشارکت مردم در انتخابات روز یکشنبه ۶۴.۲ درصد اعلام شده است که نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۶ با ۴۶.۴ درصد، رشد قابل توجهی نشان می‌دهد.

یکی دیگر از نکات مهم این انتخابات سقوط حمایت از حزب "خلق" (پی پی) بود که تا ماه مه ۲۰۱۸ بر اسپانیا حاکم بود. "خلق"ها ۶۵ کرسی کسب کردند که بدترین عملکرد در تاریخ این حزب بود.

حزب خلق قبلا ۱۳۷ کرسی داشت و شکست یکشنبه به این معنی است که حتی در صورت ائتلاف با حزب راست میانه "شهروندان" و بکس شانسی برای تشکیل ائتلاف حاکم نخواهد داشت.

این سومین انتخابات ملی در اسپانیا ظرف چهار سال گذشته بود. هم‌چنین این اولین بار بود که پنج حزب اسپانیا هر کدام درصد قابل توجهی از آرا را به دست آوردند.

خبرنگار و مترجم: سمیه جدیدی

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید