امروز : یکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۹

حزب حاکم زیمبابوه دو سوم کرسی‌های پارلمان را به دست آورد

حزب حاکم زانو پی‌اف توانسته است اکثریت قابل توجه کرسی‌های پارلمان زیمبابوه را به دست آورد.
حزب حاکم زیمبابوه دو سوم کرسی‌های پارلمان را به دست آورد
پنج شنبه | ۱۳۹۷/۰۵/۱۱ - ۱۲:۱۴ |
کد خبر : ۵۹۲۲ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، نتیجه شمارش آرا در انتخابات پارلمانی زیمبابوه نشان می‌دهد که حزب زانو پی‌اف که در پارلمان قبلی نیز اکثریت را در اختیار داشت توانسته است، بار دیگر اکثریت قابل توجه کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد.

بر اساس گزارش هیأت نظارت بر انتخابات زیمبابوه، این حزب دو سوم کرسی‌های مجمع ملی (پارلمان) زیمبابوه را به دست آورده و در نتیجه، در صورت تمایل قادر خواهد بود قانون اساسی این کشور را نیز تغییر دهد.

شمارش آرا نشان می‌دهد که حزب زانو پی‌اف به رهبری امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهوری، در اکثر قابل توجه حوزه‌های انتخاباتی روستایی به پیروزی رسیده؛ در حالی که حزب جنبش دموکراتیک برای تغییر که حزب اصلی مخالف است، کرسی‌های متعلق به مراکز شهری را به دست آورده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، روز دوشنبه رأی‌گیری برای انتخاب رئیس جمهوری، نمایندگان پارلمان و اعضای شوراهای محلی در سراسر زیمبابوه برگزار شد. هنوز نتیجه شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده است.

در انتخابات ریاست‌جمهوری، رقابت اصلی بین منانگاگوا و نلسون چامیسا از حزب جنبش دموکراتیک برای تغییر جریان داشت. چامیسا گفت که نتیجه اولیه شمارش آرا حاکی از پیروزی قاطع او در انتخابات است اما اظهارات او با انتقاد مقامات دولتی مواجه شد که گفتند تا اعلام نتیجه شمارش آرا، کسی نمی‌تواند مدعی پیروزی شود.

این نخستین انتخابات از زمان کناره‌گیری رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری سابق است که از زمان استقلال زیمبابوه در حدود چهل سال پیش در سمت‌های نخست وزیر و بعدا رئیس جمهوری قدرت را در این کشور در دست داشت.

در ماه نوامبر سال گذشته، پس از آشکار شدن اختلاف مگابه و امرسون منانگوگوا، که سمت معاونت رئیس‌جمهوری را برعهده داشت، ارتش وارد عمل شد و همزمان، حزب حاکم مخالفت خود را با ادامه رهبری رابرت موگابه اعلام داشت. چند روز بعد، وی از مقام ریاست جمهوری کناره گرفت و از آن زمان همراه با همسرش در کاخی در پایتخت زندگی می‌کند. وی ٩٤ سال دارد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند