امروز : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۱۳

شروع رقابت برای انتخاب رهبر جدید حزب حاکم ژاپن با چهار کاندیدا از جمله دو زن

کمپین رسمی مربوط به انتخاب رهبر جدید حزب حاکم لیبرال دموکرات ژاپن از امروز جمعه آغاز شد؛ کسی که معمولا به عنوان رهبر بعدی این کشور تلقی می‌شود.
شروع رقابت برای انتخاب رهبر جدید حزب حاکم ژاپن با چهار کاندیدا از جمله دو زن
شنبه | ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۲۲:۳۴ |
کد خبر : ۱۳۱۸۷ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در رای گیری 29 سپتامبر برای تعیین جانشین یوشیهیده سوگا، نخست وزیر در حال کناره گیری ژاپن و رهبر حزب حاکم لیبرال دموکرات چهار کاندیدا شرکت دارند؛ سوگا که تنها برای یک سال نخست وزیر ژاپن بوده بعد از پایان دوره‌اش در پایان ماه جاری میلادی سمتش را ترک خواهد کرد. او به نوبه خودش جانشین شینزو آبه، نخست وزیر سابق شده بود.

در اتفاقی نامعمول برای ژاپن در این رقابت دو زن نیز شرکت دارند. پیشتر تنها کاندیدای زن این سمت یوریکو کویکه، فرماندار فعلی توکیو بود که در رقابت سال 2008 کاندیدا شد.

امروز جمعه این چهار فرد کاندیداتوری رسمی خود برای انتخابات تعیین رهبری حزب حاکم لیبرال دموکرات را در محل مقر این حزب ثبت کردند و در ادامه قرار است نشستهای عمومی مناظره مشترک و دیگر اقدامات تبلیغاتی طی 12 روز آیندده از سوی این کاندیداها برگزار شود.

تمرکز سیاستهای این نامزدها بر همه گیری بیماری و تبعات اقتصادی آن و نقش تهاجمی فزاینده چین در امور منطقه‌ای است.

میزان حمایتها از سوگا و دولتش اخیرا به دلیل مدیریت او در قبال همه گیری ویروس و تاکیدش بر میزبانی از بازی‌های المپیک به رغم همه گیری بیماری سقوط کرد و حزب او امیدوار است که یک چهره جدید بتواند پیروزی آنها را در رقابت انتخابات سراسری که باید تا اواخر نوامبر برگزار شود، رقم بزند.

طی دوره رهبری شینزو آبه ثبات سیاسی به طرزی غیرعادی برقرار بود اما در کنار آن به گفته منتقدان یک رویکرد مستبدانه و فوق ملی گرا وجود داشت.

تارو کونو که هم اکنون وزیر مسئول اجرای واکسیناسیون و کاندیدای پیشتاز  انتخابات رهبری حزب به شمار می‌آید امروز جمعه در ضمن آغاز کمپینش گفت خواستار یک جامعه است که مردم آن را دلسوز بدانند. او که در فرهنگ سیاسی محافظه کار ژاپن به عنوان یک دگراندیش محسوب می‌شود، می‌گوید همچنین به دنبال اجرای اصلاحات در حزب خود است.

فومیو کیشیدا، وزیر خارجه سابق ژاپن هم به عنوان رقیب نزدیک کونو محسوب می‌شود. او گفت که به صدای مردم گوش خواهد داد و "در این کشوری که به سبب همه گیری کروناویروس دچار چنددستگی شده، احساس اتحاد را بازیابی خواهد کرد". او زمانی به عنوان یک میانه رو فاقد قاطعیت تلقی می‌شد اما به یک مبارزه طلب امنیتی و دیپلماتیک بدل شده و به دنبال جلب حمایت محافظه کاران با نفوذی نظیر آبه بوده است.

سانائه تاکیچی که همچون آبه دارای دیدگاه های راستگرا و تجدیدنظر طلب است به دنبال تبدیل شدن به اولین نخست وزیر زن در ژاپن است. او که سابقا وزیر امور داخلی بوده خواستار یک ارتش قدرتمندتر برای ژاپن شده و امروز گفت که خواستار هزینه‌های گسترده از سوی دولت برای ایجاد "یک کشور زیبا و قدرتمند ژاپن که رشد کند" است.

همچنین سیکو نودا، وزیر سابق پست و برابری جنسیتی ژاپن نیز کاندیدای دیگر این انتخابات است که او هم به نوبه خود می‌خواهد تبدیل به اولین رهبر زن ژاپن شود. نودا متعهد به ایجاد یک جامعه فراگیر و متنوع که طبق گفته او کمبودش در ژاپن وجود دارد، است و اظهار کرد: ما تنها نیازمند قدرت نیستیم.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید