امروز : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۸

استعفای وزیر خارجه هلند در واکنش به رخدادهای افغانستان

بر اساس گزارشها "سیگرید کاگ"، وزیر خارجه هلند در واکنش به تصویب یک لایحه در پارلمان کشورش در انتقاد از نحوه عملکرد وی در قبال خارج کردن مترجمان و کارکنان محلی ارتش هلند از افغانستان در ماه گذشته میلادی، از سمت خود استعفا کرده است.
استعفای وزیر خارجه هلند در واکنش به رخدادهای افغانستان
شنبه | ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۲۲:۳۳ |
کد خبر : ۱۳۱۸۶ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفارت هلند در کابل به دولت این کشور درخواستهای فوری مکرر برای تدارکات خارج کردن کارمندان از افغانستان در مدت قبل از تصرف کامل این کشور از سوی نیروهای شبه نظامی طالبان فرستاده بود اما کابینه تصمیمی درخصوص چگونگی و زمان خارج ساختن کارمندان محلی از افغانستان و اعضای خانواده آنها تا فاصله خیلی کمی تا سقوط شهر کابل، اتخاذ نکرد.

سیگرید کاگ با انتقادهایی شدید از بابت اجرای پرآشوب فرآیند خارج سازی عوامل و کارمندان از افغانستان مواجه است. او روز پنجشنبه اذعان کرد که کابینه دولت هلند بر مبنای "فرضیه‌های غلط" عمل کرده بود اما گفت همه اشتباهات تنها مربوط به او نیست. او بیان کرد که پیشروی سریع طالبان همه را "از جمله خود طالبان" غافلگیر کرد.

کاگ اظهار کرد، به رغم این موضوع، وظیفه دموکراتیک او است که بعد از رای قانونگذاران کشورش علیه خود از سمتش استعفا کند.

او گفت: پارلمان به این نتیجه رسید که کابینه غیرمسئولانه عمل کرده است. من کاری بجز مواجهه با تبعات این موضوع نمی‌توانم انجام دهم. وقتی سیاستی مورد مخالفت قرار بگیرد وزیر استعفا می‌دهد.

پارلمان هلند لایحه مخالفت مشابهی نیز علیه عملکرد وزیر دفاع این کشور تصویب کرد اما او در سمتش باقی خواهد ماند.

این در حالی است که بعد از انتخابات ماه مارس هلند، احزاب این کشور همچنان در تلاش برای تشکیل یک دولت ائتلافی جدید هستند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید