امروز : شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۱۸

ترامپ، شکست خورده و بایدن در انتظار ورود به کاخ سفید

"جو بایدن امروز (شنبه) در حالی وارد دومین هفته از زمان پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد که ترامپ تلاش‌های زیادی را برای بی اثر کردن این شکست داشته و در عین حال، با یکسری چالش‌ها و پسرفت‌هایی روبرو شده است."
ترامپ، شکست خورده و بایدن در انتظار ورود به کاخ سفید
شنبه | ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ - ۱۸:۳۵ |
کد خبر : ۱۱۴۳۲ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، خبرگزاری رویترز در گزارشی می‌نویسد: جو بایدن دموکرات حالا دارد خودش را برای ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ و ورود به کاخ سفید آماده می‌کند و در طرف دیگر، دونالد ترامپ جمهوری خواه شکست را نمی‌پذیرد به دنبال بی اعتبار کردن یا لغو نتایج از طریق شکست‌های حقوقی و بازشماری آرای ایالتی است و بدون اثبات و دلیل و مدرک، مدعی تقلب گسترده انتخاباتی است.

چنین اقدامی که منتقدان آن را تلاشی بی سابقه از سوی یک رئیس جمهوری در حال کناره گیری برای تغییر خواسته رای دهندگان می‌دانند، با موفقیت کمی روبرو بوده است. کارزار انتخاباتی ترامپ درگیر یکسری شکست‌های حقوقی شده و به نظر می‌رسد در متقاعد کردن جمهوری خواهان کلیدی در ایالت‌هایی که از دست داده چون میشیگان برای جلب نظر به سمت تئوری‌های بی پایه و اساس توطئه، نیز ناکام مانده باشد.

تلاش ترامپ برای حفظ قدرت به نظر بیش از هر زمان دیگری روز جمعه و پس از آن نمایان شد که "برد رافنسبرگر"، از مقام‌های ایالتی جورجیا اعلام کرد که بازشماری دستی آرا و حسابرسی تمامی آرا در این ایالت تایید کرده که بایدن در این ایالت پیروز است.

رهبران جمهوری خواه میشیگان نیز جمعه شب و پس از نشستی در کاخ سفید با ترامپ ضربه‌ای دیگر بر او وارد آوردند: ما هنوز اطلاعاتی را که باعث شود تا نتایج انتخابات در میشیگان تغییر کند، دریافت نکرده‌ایم.

ترامپ در نخستین اظهارنظر عمومی خود درباره نتایج انتخابات و در جریان یک مراسم در کاخ سفید درباره کاهش قیمت دارو در روز جمعه بار دیگر گفت: من پیروز شدم.

پس از یکسری شکست در دادگاه، تیم ترامپ حالا به امید به دست گرفتن کنترل سنا توسط جمهوری خواهان در ایالت‌های کلیدی است که بایدن در آنها پیروز شد تا نتایج را کنار بگذارد و ترامپ را پیروز اعلام کند.

این یک تلاش طولانی مدت است که هم اکنون در میشیگان و پنسیلوانیا تمرکز دارد اما حتی اگر هر دو ایالت هم به نفع ترامپ باشند، او باز هم به تغییر نتایج در یک ایالت دیگر برای پیشی گرفتن از بایدن در آرای الکترال نیاز دارد.

چنین رویدادی در تاریخ مدرن آمریکا بی سابقه خواهد بود.

اعمال فشارها برای آغاز یک انتقال رسمی

بایدن که هفتم نوامبر سال جاری میلادی و پس از پیروزی در ایالت پنسیلوانیا پیروز شد، قرار است امروز را با کامالا هریس، معاونش و مشاوران تیم انتقال تشکیل دهند.

ترامپ نیز به صورت مجازی در نشست گروه ۲۰ شرکت می‌کند که آخرین نشست این گروه در دوران ریاست جمهوری‌اش به حساب می‌آید.

رویکرد ملی‌گرایانه ترامپ "نخست آمریکا" اغلب موجی از ناراضایتی را در نشست‌های چند جانبه از جمله گروه ۲۰ به همراه داشته و بسیاری از متحدان آمریکا به صورت محرمانه از تغییرات در رهبر واشنگتن استقبال کرده‌اند.

همچنین فشارها بر ترامپ برای آغاز یک روند رسمی انتقال شدت گرفته و بسیاری دیگر از جمهوری خواهان شک و تردید خود را درباره ادعاهای بی پایه و اساس ترامپ درباره تقلب در انتخابات اعلام کرده‌اند.

سوزان کالینز، سناتور ایالت مین در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک راه درست و یک راه غلط برای ترامپ در به چالش کشیدن آنچه که بی نظمی‌های انتخاباتی می‌داند، وجود دارد. مسیر درست، این است که شواهد و مدارک را در دادگاه ارائه کند. مسیر نادرست تلاش برای تحت فشار قرار دادن مقام‌های انتخاباتی در ایالت‌هاست.

اداره خدمات عمومی که توسط شخصی منصوب از سوی ترامپ اداره می‌شود، هنوز پیروزی بایدن را به رسمیت نشناخته و این مساله تیم او را از دسترسی به فضای اداری دولت و منابع مالی برحذر می‌دارد.

منتقدان می‌گویند، امتناع ترامپ از پذیرش شکست مشکلاتی را برای امنیت ملی و مبارزه با ویروس کرونا به وجود آورده که تاکنون باعث جان باختن بیش از ۲۵۰ هزار آمریکایی شده است.

تیم بایدن به دلیل عدم دسترسی به منابع مالی دولتی، روز جمعه کمپین کمک مالی برای روند انتقال را به راه انداخته است. این تیم بیش از هفت میلیون دلار از سوی اهدا کنندگان ثروتمند دارد اما به لیست گسترده اهدا کنندگان کوچک نیز توجه دارد و از آنها می‌خواهد تا ۲۵ میلیون دلار برای این روند انتقال تامین کنند.

مادامی که تیم بایدن نتواند تا روز تحلیف به منابع و کارشناسان دولتی برای مدیریت ۴ تریلیون دلار دولت دسترسی پیدا کند، مقام‌های ترامپ تغییرات غیر منتظره‌ای را در برنامه‌ها، سیاست‌ها و آژانس‌هایی که می‌توانند بر دولت بعدی اثر بگذارند، ایجاد می‌کنند.

درخواست غیر منتظره وزارت خزانه‌داری آمریکا از بانک مرکزی برای بازگرداندن صدها میلیارد دلار اعتبار اختصاص یافته برای حمایت از وام‌ها به مشاغل یک واکنش شدید از جانب تیم بایدن به همراه داشت و آنها این اقدام را به شدت غیر مسئولانه توصیف کردند و گفتند که این مساله باعث تسریع در موارد ابتلا به کووید-۱۹ و تعطیلی‌های جدید می‌شود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید