امروز : سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۳

قانونگذاران رومانی امروز به نخست وزیر مکلف این کشور رای اعتماد می‌دهند

قانونگذاران رومانی امروز، دوشنبه به کابینه اقلیت نخست وزیر مکلف این کشور رای اعتماد خواهند داد.
قانونگذاران رومانی امروز به نخست وزیر مکلف این کشور رای اعتماد می‌دهند
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۳:۰۳ |
کد خبر : ۸۹۱۹ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، تیم تازه کمیسیون اروپا قرار بود یکم نوامبر تشکیل شود اما مشکلات سیاسی در بخارست که آن را از تعیین نامزدی برای این کمیسیون بازداشت، احتمال دارد تعیین تیم تازه کمیسیون اروپا را تا پس از آغاز ماه دسامبر به تاخیر بیندازد.

به گزاری خبرگزاری رویترز، این کمیسیون شامل یک نماینده از هر کشور عضو خواهد بود و اختیاراتی از جمله مذاکرات توافق‌های تجاری، نظارت بر دارایی‌های کشورها عضو و ارائه قوانینی در حوزه اتحادیه اروپا در زمینه محیط زیست و مهاجرت را در دست خواهد داشت.

در صورتی که لودویک اوربان، نخست وزیر مکلف رومانی در این رای اعتماد شکست بخورد، رئیس جمهوری این کشور ملزم خواهد بود که نامزد تازه‌ای را برای جایگاه نخست وزیری معرفی کند و این مساله می‌تواند تعیین گزینه رومانی برای حضور در کمیسیون اروپا را باز هم به تاخیر بیندازد.

حزب اپوزیسیون لیبرال اوربان رهبری رای عدم اعتمادی را در دست داشت که به برکناری دولت سوسیال دموکرات این کشور در تاریخ دهم اکتبر انجامید.

در حالی که اوربان اظهار کرده، اطمینان دارد که دولتش در این رای‌گیری پیروز خواهد شد، ممکن است این رای‌گیری به تاخیر بیفتد زیرا سوسیال دموکرات‌های برکنار شده و حزب سوسیال لیبرال "پرو رومانیا" گفته‌اند، این جلسه رای‌گیری را بایکوت خواهند کرد.

بدون حضور این دو حزب، قانونگذاران کافی برای برگزاری رای‌گیری حضور نخواهند داشت و این رای تا پس از انتخابات ریاست جمهوری دو مرحله‌ای این کشور که در روزهای ۱۰ و ۲۴ نوامبر برگزار خواهد شد، به تاخیر می‌افتد.

اوربان در این باره به خبرنگاران گفت: ما بایکوت حزب سوسیال دموکرات را متوجه نمی‌شویم. به رغم اقدام آنان، من مطئنم که دولتی قانونی را برای رومانی تشکیل خواهیم داد.

معاونان اوربان به خبرگزاری رویترز گفتند، او در صورت پیروزی، پس از این رای‌گیری گزینه این کشور را برای حضور در کمیسیون اروپا اعلام خواهد کرد.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در صورتی که کابینه اوربان تایید نشود، رئیس جمهوری و نخست وزیر برکنار شده این کشور برای جلوگیری از تخریب وجهه رومانی، گزینه‌ای را برای کمیسیون اروپا تعیین خواهند کرد.

در صورتی که اوربان رای کافی را به دست آورد، کابینه‌اش تا انتخابات پارلمانی سال آینده میلادی روی کار خواهد بود اما احتمالا برای کسب حمایت کافی از سوی قانونگذاران مخالف برای انجام اقداماتش با مشکل مواجه خواهد شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید