امروز : پنج شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۳۱

مخالفت هم‌پیمانان سابق اردوغان با برکناری شهردارهای کرد

رئیس‌جمهوری سابق و نخست‌وزیر سابق ترکیه به شدت از برکناری سه شهردار حزب حامی کردها از سوی رجب طیب اردوغان انتقاد کردند.
مخالفت هم‌پیمانان سابق اردوغان با برکناری شهردارهای کرد
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ - ۱۲:۰۲ |
کد خبر : ۸۳۵۲ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از سایت ارم‌نیوز، عبدالله گل، رئیس‌جمهوری سابق ترکیه و احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر سابق این کشور با اقدام رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری کنونی درباره برکنار سه شهردار حزب حامی کردها انتقاد و اعلام کردند که این تصمیم همسو با دموکراسی نیست.

داووداوغلو گفت: این تصمیم در صلح و ثبات اجتماعی هیچ نقشی ندارد و جنگ علیه تروریسم را تضعیف می‌کند. مبارزه سیاسی کارآمدتر علیه تروریسم از طریق کاهش مشارکت حزب دموکراتیک خلق‌ها نیست بلکه از طریق پیروزی در قلب ملت و انتخابات است. برکناری شهردارهای منتخب درست نیست.

وی گفت: اگر انتخاب نامزدها نقض قانون است شورای عالی انتخابات باید قبل از انتخابات آن را بررسی کند. مسلما می‌توان تدابیر لازم را درباره جنایت‌های مرتکب شده بعد از انتخابات لحاظ کرد. با وجود آن باید شروط قانونی در برابر قضا قرار داده شود و حق همان حق رای‌گیری و انتخاب است.

برای تحلیلگران جای تعجب دارد که گل و داووداوغلو به لیست منتقدان این اقدام پیوسته‌اند درحالی که هر دو قبلا هم‌پیمانان اردوغان بوده‌اند.

سه شهرداری که برکنار شده‌اند عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها هستند. این حزب اعلام کرده که این افراد برپایه اسناد غیرقانونی و دروغ‌پردازی برکنار شده‌اند.

وزارت کشور ترکیه مدعی است که این افراد با افراد مسلح ارتباط دارند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید