امروز : دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۹

هشدار رقبای ماکرون نسبت به انحصار پارلمانی

در پی نتایج چشمگیر حزب امانوئل ماکرون در انتخابات پارلمانی فرانسه، رقبای این سیاستمدار جوان نسبت به کنترل اکثریت پارلمان و احتمال خفه شدن بحث و مناظره‌ها هشدار دادند.
هشدار رقبای ماکرون نسبت به انحصار پارلمانی
سه شنبه | ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ - ۱۳:۰۱ |
کد خبر : ۲۰۷۶ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جنبش یکساله امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و متحدانش در مسیر پیروزی در پارلمان فرانسه با ۵۷۷ کرسی قرار گرفتند و حدود ۴۴۵ کرسی به دست می‌آورند که پیروزی بی‌سابقه‌ای محسوب می‌شود.

اپوزیسیون و رسانه‌های فرانسه نسبت به آنچه روزنامه چپگرای "لیبراسیون" آن را "نتایج شبه‌-استالینی" خوانده، ابراز نگرانی کردند. در همین حال مشارکت مردمی بسیار پایین ۴۹ درصدی در دور اول رای‌گیری از عملکرد تیم آزموده نشده ماکرون کاسته و نگرانی‌هایی را درباره تحکیم جایگاه او به وجود آورده است.

سخنگوی دولت فرانسه اذعان کرده است، سطح پایین مشارکت مردمی که در شش دهه گذشته بی‌سابقه بوده، "شکستی برای این انتخابات" است و کمپ ماکرون باید به مساله آن دسته از افرادی رسیدگی کند که خودشان را از صحنه انتخابات کنار کشیدند.

در همین حال پیش‌بینی می‌شود جمهوری‌خواهان فرانسه نیمی از کرسی‌هایشان را از دست دهند و سوسیالیست‌ها هم با از دست دادن احتمالا بیش از ۲۰۰ کرسی، نتایج فاجعه‌باری رقم می‌زنند. پیش از ماکرون، سوسیالیست‌ها قدرت را در دست داشتند. یکی از مقام‌های حزب سوسیالیست می‌گوید، از دست دادن کرسی‌های پارلمانی همچنین به معنای از دست دادن منابع مالی دولتی است. ظاهرا پس از شکست در انتخابات، بودجه آنها از ۲۸ میلیون یورو به کمتر از ۱۰ میلیون یورو می‌رسد.

دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه ۱۸ ژوئن برگزار می‌شود و ترکیب پارلمان فرانسه نهایتا مشخص خواهد شد. رقبای ماکرون نگرانند چرا که این جوان سیاستمدار کنترل کشور را در جایگاه رئیس‌جمهوری در دست دارد و کنترل پارلمان هم به دست هم‌ حزبی‌هایش افتاده است. آنها هراس دارند که او به گونه‌ای عمل کند که صدای مخالفان در پارلمان شنیده نشود. گرچه این نگرانی‌ها چندان دور از ذهن نیست، اما نمی‌توان عملکرد ضعیف احزاب را در انتخابات ریاست جمهوری اخیر چندان بی‌تاثیر دانست.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید