امروز : یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۹

چهار روز تا انتخابات لهستان؛ برگزار می‌شود یا نه؟!

لهستان قرار است طی چهار روز آینده انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند اما هیچ کس نمی‌تواند بگوید آیا این انتخابات برگزار خواهد شد یا خیر.
چهار روز تا انتخابات لهستان؛ برگزار می‌شود یا نه؟!
پنج شنبه | ۱۳۹۹/۰۲/۱۸ - ۰۰:۰۴ |
کد خبر : ۱۰۲۴۸ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتخابات روز یکشنبه قرار بود ماه گذشته انجام شود اما به دلیل پاندمی کروناویروس تمامی تدارکات به هم ریخت و لهستان برای مهار این ویروس مجبور شد به قرنطینه برود. به هر حال جدال میان حزب محافظه کار حاکم و مخالفانش باعث شده که هیچ کدام از طرفین نتوانند به یک زمان جایگزین و مناسب برای برگزاری انتخابات برسند.
 
طرح‌ریزی برای انتخابات دچار هرج و مرج است. قوانین پیشنهادی به پارلمان هنوز در حال بررسی هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که تصویب شوند. یک مقام دولتی مسئول انتخابات اعتراف کرده که انتخابات روز یکشنبه برگزار نمی‌شود اما هنوز هیچ تعویق رسمی اعلام نشده است.

حزب حاکم چهارشنبه گذشته تعویق دو هفته‌ای برای انتخابات را با مجوز دیوان عالی اعلام کرد. تاکنون حزب حاکم عدالت و قانون به شدت بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر و دور دوم آن در صورت لزوم در ۲۴ مه تاکید دارد اما میگوید رای گیری به صورت پستی انجام شود.

رهبر حزب یاروسلاو کاچینسکی تاکید دارد که قانون اساسی ملزم به برگزاری انتخابات در ماه مه کرده اما همزمان معترف است که حزب نگران نامزدش است. رئیس جمهور آندژی دودا که در نظرسنجی‌ها پیشرو است، ممکن است به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از قرنطینه کرونایی از محبوبیتش کاسته شود.

احزاب اپوزیسیون مخالف برگزاری انتخابات هستند و می‌خواهند دولت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده و راهی قانونی برای تعویق سه ماهه انتخابات برگزیند. آنها می‌گویند در شرایط قرنطینه کاندیدهای آنها قادر به تبلیغات به صورت عادی نبودند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید