امروز : چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۹
یک کارشناس دریایی خواستار شد:

لزوم حساسیت انجمن‌های دریایی بر انتصابات

یک کارشناس دریایی گفت: حساسیت و دغدغه‌مندی انجمن‌های مردم‌نهاد دریایی بر انتصابات دریایی همچون سازمان بنادر و دیگر نهادهای دولتی دریایی ضروری است.
لزوم حساسیت انجمن‌های دریایی بر انتصابات
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۴/۱۲ - ۱۳:۱۳ |
کد خبر : ۷۹۹۹ |
اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، محمد محمدی با اشاره به ضرب‌المثل "کار را به کاردان بسپار" تصریح کرد: پیشینیان ما از دیرباز بر این امر تاکید داشته‌اند که کار باید به متخصص آن واگذار شود در غیر این صورت کار را به نااهل سپردن تبعات منفی فراگیری داشته و ضربات سنگینی بر همگان خواهد زد.

وی ابراز کرد: "شایسته سالاری" اصل و معیاری است که باید همواره مورد توجه کسانی که در انتصابات افراد نقش دارند مورد توجه قرار گیرد.

این فعال حوزه دریا با تاکید بر اینکه اصل "شایسته سالاری" و "کار را به کار دادن سپردن" در صنایع دریایی هم صدق می‌کند اظهار کرد: صنعت دریایی جز صنایع استراتژیک و راهبردی کشور بوده که پیشرفت و رشد این صنعت می‌تواند در توسعه اقتصادی کشور نقش مهم و بزرگی ایفا کند بنابراین افرادی که در رأس و برای هدایت این صنعت به عنوان زمامدارن و مدیران انتصاب می‌شوند باید بر مبنای "شایسته سالاری" و "تخصص" باشند.

محمدی با بیان اینکه صنعت دریایی نیاز به افرادی دارد که دریا دیده‌اند نه فقط دریا شنیده‌اند اضافه کرد: عمده صنعت دریایی ما از بدنه دولتی تشکیل شده که همین موضوع اهمیت انتصاب‌هایی که در صنعت دریا می‌شود را نشان می‌دهد که باید نسبت به این مسئله حساسیت داشت.

این فعال دریایی با نام بردن از سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع و متولی اصلی صنایع دریایی کشور، گفت: سازمان بنادر مهم‌ترین سازمان دریایی کشور است که کاملاً دولتی بوده و هیئت عامل، مدیر عامل، معاونین و مدیران ادارات زیر مجموعه این سازمان همگی افرادی منتصب هستند.

وی با اشاره به واکنش مثبت جامعه دریایی در زمان انتصاب راستاد به عنوان مدیرعامل سازمان بنادر عنوان کرد: انتصاب راستاد به عنوان اولین رئیس سازمان که از بدنه خود سازمان بوده و پیشتر در کارنامه خود فعالیت اجرایی دریایی خوبی داشت واکنش مثبت جامعه دریایی را به دنبال داشت و اگر نگاهی به عملکرد این سازمان داشته باشیم، عملکرد قابل قبولی بوده هر چند انتقاداتی هم از سوی متخصصین و دلسوزین دریایی مطرح می‌شود.

محمدی با تاکید بر اینکه اصل "شایسته‌سالاری" باید بر انتصابات معاونین این سازمان هم حاکم شود و نقش مهم آن‌ها نباید نادیده گرفته شود عنوان کرد: اگر نگاهی به تاریخچه معاونین این سازمان بیندازیم بعضاً دیده شده (و البته خواهد شد) که معاونین این سازمان افرادی کاملاً سیاسی بوده و کسانی بوده‌اند که در امور دریایی تخصصی نداشته‌اند و شاید بتوان گفت فقط بنا به رابطه‌هایی که در داخل وزارتخانه راه و شهرسازی شده‌اند به پست‌های چنین مهمی منصوب شده‌اند.

این کارشناس دریایی با بیان اینکه معاونین سازمان نقش مهمی داشته و دیگر مدیران سازمان عمدتاً زیر نظر معاونین فعالیت می‌کنند، ابراز کرد: با توجه به موارد گفته شده جامعه دریایی باید در انتصابات معاونین سازمان بنادر حساس باشد چرا که بسیاری از ادارات زیر مجموعه سازمان به طور مستقیم و غیر مستقیم با بخش‌های دیگر صنایع دریایی در ارتباط هستند و بسیاری از مجوزها و فعالیت‌های صنایع دریایی مانند فعالیت مؤسسات رده‌بندی کشور زیر نظر این سازمان و ادارات آن است و انتصاب افراد غیر متخصص سبب کندشدن رشد صنایع دریایی و حتی اختلال فعالیت‌ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه راه اثرگذاری و ابراز حساسیت بر انتصابات دریایی، ورود انجمن‌های مردم نهاد دریایی به این نوع از انتصاب‌ها است اضافه کرد: انجمن‌های دریایی هر کدام بسته به نوع و مجوز فعالیتشان نماینده بخشی از صنعت دریا هستند که البته نکته بدیهی در خصوص انجمن‌ها این است که هیئت مدیره این انجمن‌ها بر اساس انتخابات تعیین می‌شوند و افراد مورد نظر منتخب قشر خود بوده که مورد پذیرش و مقبولیت آن‌ها هستند لذای صدای قشر خود هستند.

این فعال حوزه دریا با ابراز خرسندی از وجود انجمن‌های مختلف در حوزه صنایع دریایی تصریح کرد: وجود انجمن‌های فعال در حوزه دریا از مزیت‌ها و پتانسیل‌های این صنعت است که باید به جامعه دریایی در این خصوص تبریک گفت چرا که مسیری که شاهد آن هستیم بزرگ‌تر شدن و توسعه پیدا کردن این انجمن‌ها است که این موضوع تأثیرگذاری بیشتر نخبگان و دلسوزان دریایی را بر رشد و نمود این صنعت در پی خواهد داشت.

محمدی در ادامه با بیان اینکه هر انجمن امور خود را پیگیری می‌کند و اثرگذاری خود بر صنعت دریایی را به نحوی نشان می‌دهد، تصریح کرد: همگرایی و همکاری این انجمن‌ها با هم در مواردی خاص می‌تواند تأثیر مهم و زیادی بر صنعت دریایی کشور داشته باشد.

وی با اشاره به خالی بودن دو پست مهم معاونت امور دریایی و معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع در سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: این معاونت‌ها خود شامل چند اداره کل مهم سازمان بوده که باید هر چه سریع‌تر افرادی متخصص جهت زمام‌داری امور تعیین شوند تا اهداف و فعالیت‌های سازمان و در پی آن دیگر بخش‌های صنعت دریایی کشور مختل نشود.

این کارشناس دریا با تاکید بر حساسیت انجمن‌های دریایی بر موضوع انتصابات این دو پست مهم سازمان بنادر خاطرنشان کرد: انجمن‌های دریایی در کنار پرداختن به امور خود باید با همکاری هم به این موضوع ورود کرده و نسبت به انتصابات افراد این دو پست سازمان بنادر حساس و دغدغه‌مند بوده و پیشنهادها و خواسته‌هایی اگر در این خصوص دارند مطرح کنند و اثرگذاری خود را در ابعاد بزرگ‌تری در صنعت دریا نشان دهند.

محمدی با بیان اینکه حساسیت انجمن‌ها پس از انتصاب معاونت‌ها نیز باید ادامه داشته باشد، گفت: انجمن‌های دریایی پس از انتصاب افراد متخصص و خبره دریایی در این معاونت‌ها، وظیفه نظارت و حمایت از این افراد و بقیه را نیز دارند و نباید اثرگذاری خود را در انتصابات افراد خبره ختم کنند.

این کارشناس دریایی در پایان با ابراز امیدواری از ورود و حساسیت انجمن‌های دریایی به مسئله انتصابات دریایی خاطرنشان کرد: دغدغه‌مندی و اثر گذاری انجمن‌های دریایی مانند انجمن صنفی دریانوردان، انجمن مهندسی دریایی، انجمن کشتیرانی و دیگر انجمن‌های فعال دریایی و حتی اتحادیه‌های دریایی مانند اتحادیه مالکان کشتی به طور قطع می‌تواند به رشد و توسعه صنایع دریایی کشور کمک شایانی کند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید