امروز : یکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۶

افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس ،‌ بانک و بیمه

نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با حضور 392 شرکت در 17 هزار متر مربع در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد.
افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس ،‌ بانک و بیمه
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۱/۲۷ - ۲۰:۲۹ |
کد خبر : ۵۳۴۶ |
اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، امروز در حالی نمایشگاه بورس، بانک و بیمه افتتاح شد که وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی از غایبان بزرگ این رویداد مالی بودند. در بخشی از سخنرانی‌های رئیس سازمان بورس تعدادی از سرمایه‌گذاران سعی کردند صدای اعتراض خود را به شاپور محمدی برسانند.

امروز نمایشگاه بورس، بانک بیمه، در محل دایمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد. در این نمایشگاه شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، سورنا ستاری - معاون علمی فناوری رئیس جمهوری و عبدالناصر همتی - رئیس کل بیمه مرکزی - حضور داشتند، اما عدم حضور ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی و مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد بیش از پیش به چشم می خورد.

محمدی در قسمتی از صحبت های خود گفت که امیدوارم امسال بازده مناسبی در بورس داشته باشیم و مهمترین هدف این نمایشگاه را فرهنگسازی عنوان کرد و گفت: امیدواریم شرکت ها در این نمایشگاه مخاطبان خود را پیدا کنند.

وی  در حالی که رئیس کل بانک مرکزی در افتتاحیه این نمایشگاه حضور نداشت مدعی شد که حضور بانک‌ها امسال در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه پر رنگ بود و ادامه داد: امسال در بحث اصلاح مربوط به توقف و بازگشایی نمادها اتفاق‌های مناسبی رخ داد.

در بخشی از این مراسم سهامدار یکی از شرکت‌ها در اعتراض به عملکرد سازمان بورس عنوان کرد که ما به شما به عنوان نهاد ناظر اعتماد کردیم، ولی در حال حاضر سرمایه ما بلوکه است و جلوی خانواده خود سر افکنده هستیم. شاپور محمدی در پاسخ به این سهامدار گفت: احتمالا نماد شرکت «های وب» منظورشان است، تمام تلاش سازمان بورس این است که این موضوع حل شود.

وی درباره نمادهای متوقف نیز گفت: امیدواریم امسال کاهش نمادهای بسته داشته باشیم.

رئیس سازمان بورس با تاکید بر اینکه امسال حجم مبنا و حد نوسان را بازبینی خواهیم کرد، اظهار امیدواری کرد: این نمایشگاه به استارتاپ‌ها و شرکت‌هایی که محور آن‌ها فناوری است کمک خواهد کرد که  از آخرین تکنولوژی در بازار استفاده کنند.

معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور با اشاره به جلوگیری از کار استارتاپ‌ها و حمله به دفتر تعدادی از آن‌ها معتقد است در برابر پیشرفت علم نمی‌توان ایستاد.

سورنا ستاری در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با بیان اینکه مغزها را نمی‌توان محدود کرد، گفت: البته نرم‌افزار به خودی خود هیچ ارزشی ندارد و این نیروی انسانی جوان و خلاق است که به آن معنا می‌دهد و کسب وکارها را توسعه می‌دهد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه استارتاپ‌ها از طریق سرمایه‌گذاری خطرپذیر ارتقا خواهند یافت، گفت: دلیل استقبال و حمایت مردم از استارتاپ‌های خدماتی، فعالیت شفاف، بی واسطه، ارزان و رقابتی آنهاست.

ستاری افزود: امروز نسل جدیدی از کارآفرینان در کشور توسعه پیدا کرده که با گذشته قابل مقایسه نیست. این در حالی است که امسال شرکت‌هایی با ارزش حدود یک میلیارد دلار داریم که جذب بورس می‌شوند.

ستاری همچنین اظهار کرد: هم اکنون استارتاپ‌هایی در کشور شکل گرفته‌اند که هفته ای ۱۰ درصد رشد را تجربه می‌کنند و خدمات شفاف و ارزان در دسترس قرار می‌دهند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: باید قبول کرد که مردم پشت خدمات شفاف و قابل رقابت خواهند ایستاد و تا زمانی که بازارسازی را با استارتاپ‌های خدماتی توسعه ندهیم، به نتیجه نمی‌رسیم.

ستاری با بیان اینکه مغزها را نمی‌توان محدود کرد، افزود: البته نرم افزار به خودی خود هیچ ارزشی ندارد و این نیروی انسانی جوان و خلاق است که به آن معنا می‌دهد و کسب وکارها را توسعه می دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر لزوم تغییر نوع نگاه و تفکر در این حوزه، تصریح کرد: امروز، پایه اقتصاد دانش‌بنیان این است که بپذیریم پول اشخاص نه در جیب آنها، بلکه در مغز آنهاست.

وی اظهار کرد: سرمایه‌گذاری خطرپذیر باید حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد بازار تامین سرمایه کشور را شکل دهد.

ستاری با ابراز خشنودی از اینکه بانک‌ها، بیمه‌ها و بازار سرمایه به سرعت به سوی توسعه در حرکتند، گفت: نسل جدید کارآفرین که در چندسال گذشته شکل گرفته، بزرگترین شرکت‌ها و کسب و کارهای نوین را اداره خواهد کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پایان ابراز امیدواری کرد که فاینکس ۲۰۱۸ اتفاق مبارکی را در توسعه بازار سرمایه، سیستم بانکی و بیمه کشور رقم بزند.

رئیس کل بیمه مرکزی از رشد ۳۰ درصدی بیمه‌های عمر در سال گذشته خبر داد و گفت: باید زمینه توسعه اوراق بهادار مبتنی بر بیمه را از طریق بازار سرمایه و صندوق‌های سرمایه گذاری توسعه داد.

عبدالناصر همتی در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با اشاره به اهمیت تامین مالی در اقتصادگفت: سبک کارآمدی نظام تامین مالی در کشور به فعالیت سه بازار پول، بیمه و سرمایه بستگی دارد.

وی در ادامه بیان کرد: تامین مالی کارآمد منجر به رشد اقتصادی می‌شود و این مهم به چندعامل بستگی دارد. اولین مورد موضوع تصمیم گیری در هریک از ارکان است. در این زمینه میزان هماهنگی بین ارکان از اهمیت  زیادی برخوردار است.

همتی دومین ویژگی یک تامین مالی کارآمد را رشد و تناسب هر کدام از ارکان دانست و گفت: بازارها باید بتوانند در یک سطح یکسان رشد کنند و دستاوردهای هماهنگی داشته باشند. اگر یک بازار از دیگری سبقت بگیرد این نظم تا حد زیادی بهم می‌خورد.

رئیس کل بیمه مرکزی بخش سوم را ایجاد فضای تعاملی مناسب بین ارکان دانست و گفت: این نمایشگاه خود یکی از نمودهای تعامل و همکاری بورس، بانک و بیمه است. شرکت‌ها در این نمایشگاه می توانند دستاوردهای خود را در اختیار یکدیگر بگذارند و به ابزار های جدید دست پیدا کنند.

وی در ادامه گفت: بیمه عامل ارتقای آرامش میان مردم و ثبات اقتصادی است. مهمترین اثر بیمه مدیریت ریسک ملی و کاهش هزینه‌های مبادلاتی است.

همتی با اشاره به رشد صنعت بیمه بیان کرد: رشد مداوم صنعت بیمه در سال‌های گذشته بسیار مشهود بوده است. در این زمینه حق رشد بیمه ها نسبت به GDP رشد قابل توجهی داشته است. گواه این موضوع نیز رشد ۲۱ درصدی حق بیمه در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ است.

وی یکی از مهمترین سرمایه‌گذارهای را در زمینه بیمه عمر عنوان کرد و گفت: در این زمینه رشد بسیار خوبی داشتیم. براساس چشم انداز  صنعت بیمه، بیمه عمر تا سال ۱۴۰۴ در پرتفوی بیمه رشد ۵۰ درصدی دارد.

همتی در بخش دیگری از اظهاراتش به همکاری‌های مشترک بازار سرمایه و بیمه اشاره کرد و گفت: اوراق بهادار بیمه‌ای از جمله اوراقی است که می‌تواند در اختیار فعالان بورسی و بیمه‌ای قرار بگیرد.

وی افزود: در سال‌های آتی با پیش بینی روند رشد بیمه عمر می‌توان امیدوار بود بیشتر از ظرفیت های بازار سرمایه استفاده کرد. هم اکنون بحث بیمه اتکایی بسیار مطرح است که این نوع بیمه می‌تواند از ظرفیت های بازار سرمایه تا حد زیادی استفاده کند.

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین استفاده از ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مهم ارزیابی کرد و گفت : بحث اتصال منابع بیمه عمر به  صندوق‌های سرمایه‌گذاری امسال پیگیری می‌شود. این موضوع نیز می‌تواند جذابیت بیمه عمر را افزایش دهند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید