امروز : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱

سود بیشتر گندم‌ها را خاک آلود می‌کند!

چند ماهی است که گندم و گندمکاران جای ویژه ای را در بین خبرهای رسانه ای برای خود باز نموده اند. از پرداخت نشدن مطالبات گندمکاران گرفته تا زمزمه های واردات گندم همه خبرهایی است که این روزها زیاد از این محصول استراتژیک به گوش می رسد. اما دو روز قبل خبر جدیدی در مورد گندم توسط رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی منتشر شد مبنی بر اینکه 7 درصد گندمی که به کارخانه ها تحویل داده می شود خاک است.
سود بیشتر گندم‌ها را خاک آلود می‌کند!
سه شنبه | ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ - ۲۱:۴۲ |
کد خبر : ۳۰۰۶ |
اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، چند ماهی است که گندم و گندمکاران به سوژه رسانه ها تبدیل شده اند و خبرها پیرامون این محصول استراتژیک و تولیدکنندگان آن بسیار است. بیشتر خبرهایی که تاکنون منتشر شده، پیرامون واردات گندم و یا نپرداختن مطالبات گندمکاران بوده است. دو روز قبل یعنی در مورخه 21 آبان ماه 1396، در جریان نشست خبری محمدرضا مرتضوی رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی پای یک موضوع جدیدتر به مسئله گندم نیز باز شد. در این نشست خبری که در آستانه برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان برگزار شد، مرتضوی گفت: 7 درصد گندمی که به کارخانه ها تحویل داده می شود در اصل خاک است و این در حالی است که در دنیا میزان خاک در گندم تحویلی 0.2 درصد می باشد. 

 
این وضعیت یعنی اینکه اگر کسی 10 تن گندم را برای تحویل ببرد، حدود 700 کیلوگرم آن خاک است و عملاً برای 700 کیلوگرم خاک، پول دریافت می کند و کسی نیز نمی تواند او را مورد بازخواست قرار دهد چرا که این کار او مطابق جدول خاک خرید گندم قانونی است. 
 
طبق جدول خاک خرید گندم در وزارت جهاد کشاورزی گندم تحویلی می تواند تا 7 درصد خاک داشته باشد. البته به گفته مرتضوی قرار بود که در سال جاری این میزان از هفت به پنج درصد کاهش یابد که به گفته وی پنج درصد نیز رقم بالایی است. 
 
سئوالاتی که مطرح می شود این است که آیا وجود این میزان خاک در گندم طبیعی است و اینکه اگر طبیعی نیست چه کس یا کسانی مبادرت به انجام این کار می کنند و راه حل مقابله با این مشکل چیست؟ 
 
قطعاً وجود این میزان خاک در گندم طبیعی نیست و به گفته محمدرضا مرتضوی این خاک توسط میکسر به گندم اضافه می شود. اضافه کردن خاک یا ماسه بادی به گندم به دلیل آنکه برای کشاورزی توجیه اقتصادی ندارد، نمی تواند توسط کشاورزان صورت بگیرد و این کار قطعاً توسط واسطه ها و دلالان انجام می شود. موضوعی که علی قلی ایمانی رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران نیز به آن اشاره داشته و گفته است: کشاورزان و گندمکاران ما نه دارای ماسه بادی می باشند و نه دارای لودر می باشند و نه قادرند گندم را دپو کنند که بتوانند این خاک و ماسه را به گندم اضافه کنند. دلالانی هستند که مستقیم با کارخانجات و مراکز خرید دارای روابط می باشند و آن ها هستند که این کار را انجام می دهند تا سود بیشتری عایدشان شود.کارشناسان امر معتقدند تنها راه حل این مشکل این است که دولت پای خود را از واسطه گری خرید گندم کنار بکشد.
 
به هر صورت امید است که این ماجرای مخلوط کردن گندم با خاک در کنار مصاحبه های اخیر مسئولین در نهایت منجر به آن نشود که ماجرای خودکفایی گندم که محصولی است استراتژیک، به فراموشی سپرده شود و دولت دست به واردات گسترده گندم بزند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید