امروز : یکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۵

اسلام‌گرایان تندرو انتخابات پارلمانی پاکستان را تحت تاثیر قرار داده‌اند

در انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه آتی در پاکستان مجموعه‌ای از افراد اسلام‌گرای افراطی وارد رقابت شده‌اند که این پتانسیل را دارد که دورنمای سیاسی این کشور 208 میلیون نفری مسلح به سلاح هسته‌ای را تحت تاثیر قرار دهند.
اسلام‌گرایان تندرو انتخابات پارلمانی پاکستان را تحت تاثیر قرار داده‌اند
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۴/۳۱ - ۰۹:۵۸ |
کد خبر : ۵۸۷۸ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که پیش بینی می‌شود در انتخابات روز چهارشنبه پاکستان رقابت اصلی میان حزب نواز شریف، نخست وزیر سابق و زندانی پاکستان که به رغم سرنگونی رهبرش به سبب رسوایی فساد، به دنبال دومین دولت متوالی خود است و حزب عمران خان، ستاره سابق ورزش کریکت پاکستان باشد که مورد حمایت ارتش قدرتمند این کشور است.

با این حال حافظ سعید، روحانی افراط گری که از سوی آمریکا به عنوان یکی از تروریست‌های تحت تعقیب معرفی شده و متهم اصلی حملات تروریستی سال 2008 بمبئی با 166 کشته است، برای این انتخابات پا پیش گذاشته است.

در داخل پاکستان خیریه‌های او به همراه یک حزب سیاسی جدید اسلام‌گرای تاسیس شده توسط پیروانش ممنوع شده‌اند. با این حال هیچ یک از این اتفاقات جلوی اعلام حمایت حافظ سعید در کمپین انتخابات 25 ژوئیه را نگرفته است.

او دولت در حال کناره‌گیری پاکستان را "دولت خائن‌ها" خوانده و از بیش از 200 کاندیدا در این انتخابات اعلام حمایت کرده است.

حافظ سعید در یک تجمع در ماه جاری میلادی در شهر لاهور در حالی که انبوه حامیانش او را با گل گلباران می‌کردند،‌ گفت: سیاست خدمتگزاران آمریکا در شرف پایان است.

این گسترش حضور احزاب مذهبی در انتخابات پاکستان در راستای پیشنهاد ارتش پاکستان به اسلام‌گرایان مسلح جریان اصلی و دیگر افراط گران برای ورود به سیاست است هرچند که ارتش و این احزاب هرگونه ارتباط بین خود را رد می‌کنند. حتی اگر که مطابق انتظارها آنها حائز چند کرسی شوند پاکستانی‌های لیبرال و سکولار می‌گویند کلیت تعداد کاندیداهای احزاب مذهبی در کنار گفتمان تندروی آنها دستورکار و مسیر آنها را تغییر داده است.

در حالی که احزاب جدید به طور رایج مخالفان را به کفرگویی یا خیانت متهم می‌کنند احزاب جریان اصلی ادبیات آنها را در حمله به حزب مسلم لیگ نواز پاکستان تکرار کرده‌اند.

ساروپ ایجاز، وکیل دیده‌بان حقوق بشر گفت: این تلاش واضح برای وارد کردن راست‌گرایان مذهبی به جریان اصلی این احزاب را وادار به در پیش گرفتن مواضع نسبتا میانه‌رو نمی‌کند اما بیشتر باعث رادیکالیزه شدن جریان اصلی می‌شود.

احزاب مذهبی که تعدادی از آنها جدید و تعدادی نیز از قبل تثبت شده هستند، بیش از 1500 کاندیدا برای انتخابات مربوط به مجلس‌های استانی و ملی پاکستان وارد رقابت کردند در حالی که در مقام مقایسه در سال 2013 تنها چند صد کاندیدا داشتند.

هرچند که پاکستان همیشه احزاب اسلام‌گرا را در خود داشته اما ورودی‌های جدید به دلیل متهم شدن به ارتباط با شبه‌نظامیان و حملات لفظی علیه وطن‌پرستی و همینطور اعتقادات مذهبی، سیاستمداران جریان اصلی را نگران کرده اند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند