امروز : یکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۴۷

موافقت وزیر راه و شهرسازی با تصویب آیین نامه سمن‌های ستاد ملی بازآفرینی شهری

وزیر راه و شهرسازی با تصویب آیین نامه سمن‌های ستاد ملی بازآفرینی شهری ، با حفظ معیار اخلاق عمومی موافقت کرد.
موافقت وزیر راه و شهرسازی با تصویب آیین نامه سمن‌های ستاد ملی بازآفرینی شهری
چهارشنبه | ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ - ۱۶:۲۴ |
کد خبر : ۲۰۸۹ |
اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، وزیر راه و شهرسازی با حضور در سی و یکمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری ، درباره تصویب آیین نامه سمن‌های ستاد ملی بازآفرینی شهری گفت: اصل اولیه بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده و مناطق حاشیه نشین افزایش مشارکت ساکنین آنها است.

دکتر عباس آخوندی با بیان این‌که نباید جای مشارکت ساکنین با مشارکت سازمان های مردم نهاد عوض شود اظهار داشت: هدف ما از مشارکت ساکنان محلات، ارتقای توانمندی های آنها در حوزهای مختلف مانند بهسازی و نوسازی و اشتغال است، و اگر جایگاه مشارکت سمن ها با مشارکت مردم عوض شود نقطه شروع فاجعه است و ما از اقدامات خود نتیجه معکوس خواهیم گرفت.

وی اضافه کرد: سازمان های مردم نهاد ملی کارکردشان مشخص است ولی ما وقتی در سطح محلات کار می کنیم باید سمن های محلی جایگزین سمن های ملی شود و سمن های محلی باید در محلات پیشتاز باشند.

دکتر آخوندی با اشاره به این‌که باید منشور اخلاقی برای آیین نامه سمن‌های ستاد ملی بازآفرینی شهری تهیه شود گفت: نکته مهم تهیه منشور اخلاقی قبل از تصویب آیین نامه سمن ها است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برخی اقدامات سمن ها با نیت خیر است ولی ولی گاها بدون مطالعه می خواهند نظرات و تفکر خود را جایگزین تفکرات مردم کنند ، مثلا بدون مطالعه نیاز مردم منطقه، نسبت به ساخت مسکن اقدام می کنند و خانه های زیادی می سازند که هیچ گونه مطلوبیتی از نظر مردم ندارد و مردم آن محله علاقه‌ای به حضور در خانه های احداث شده پبدا نمی کنند چون نیازمندی های آن‌ها را پاسخ نمی‌دهد.

دکتر آخوندی با تاکید بر این که سازمان های مردم نهاد نباید قیم مردم باشند گفت: باید ما اجازه مشارکت به مردم را در کارها بدهیم و آنها را در تصمیم گیری ها مشارکت دهیم و در برنامه ریزی ها از نظرات آنها استفاده کنیم.

وزیر راه وشهر سازی افزود: بنا بر اخلاق عمومی ، ما حق نداریم به حریم خصوصی کسی وارد شویم و اگر وارد حریم خصوصی فرد شدیم اقتدار فرد و اختیار فرد را از او گرفته ایم و این یک کار غیر اخلاقی است هر چند که با نیت خیر وارد شده ایم .

وی ادامه داد: معیار اخلاق خصوصی، ایثار، گذشت ، فدارکاری و نیکوکاری است و در اخلاق عمومی ما به دنبال حفظ حیثت و حرمت افراد ، رعایت آزادی، حقوق شهروندی و تسلط بر زندگی و کرامت افراد هستیم.

وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از این‌که برخی می خواهند در حوزه اخلاق عمومی از معیار اخلاق خصوصی استفاده کنند اظهار داشت: نباید وارد حریم افراد شده و برای فرد تصمیم گیری کنیم. نباید وارد زندگی خصوصی خانواده ها بشویم .

دکتر آخوندی با تاکید بر اینکه باید مردم در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند گفت: نباید جای مردم تصمیم گیری کرد چه در جایگاه سازمان های مردم نهاد و چه در جایگاه دولت، باشد باید به حقوق شهروندی و حقوق شخصی افراد احترام گذاشت.

خبرنگار: مجید قاضی پور

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید