به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، از سحر - با پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی -  در این خصوص به ما می گوید : « در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی و طی چهار سال گذشته ، دولت توانست دوباره نرخ رشد اقتصادی را به صفر و بالای صفر برساند و از طرف دیگر تورم را تا حدود زیادی کنترل کند. در چنین شرایطی باید از مردم پرسید که واقعا از یک دولت طی چهار سال چه توقعی در حوزه اقتصادی به ویژه حوزه معیشتی دارند که این دولت در اجرای آن ناکام مانده است.»

به گفته او، روحانی در صورت پیروزی مجدد در انتخابات همین راه و روشی که در اقتصاد انتخاب کرده بود را ادامه دهد منتها می تواند برای بهبود سطح کیفی خود از یک تیم مشاوره ای در کنار تیم اقتصادی و کابینه خود استفاده کند.

در انتخابات پیش رو، جریان های سیاسی تمرکز زیادی روی مباحث اقتصادی دارند. به عنوان یک اقتصاددان کارنامه اقتصادی دولت روحانی را چقدر قابل دفاع در انتخابات آینده می دانید؟

اگر یک مقایسه منصفانه بین وضعیت اقتصادی دولت یازدهم و دولت های نهم و دهم داشته باشیم بهتر می توانیم به این سوال پاسخ بدهیم. البته این مقایسه شاید خیلی هم سخت نباشد و به شکل عمومی و عامیه آن را هر شهروندی می تواند توصیف و تفسیر کند ولی به لحاظ تخصصی تر باید به این نکات اشاره کرد که در دولت های نهم و دهم به سبب اجرای برخی سیاست های غلط اقتصادی کشور با آسیب های جدی در حوزه های مختلف رو به رو شد.

افزون بر اینکه ما در عرصه اقتصادی دولت های نهم و دهم شاهد آن بودیم که نرخ رشد اقتصادی رفته رفته کاهش یافت تا به صفر و حتی زیر صفر رسید و منفی شد. از طرف دیگر نیز تورم تا بالای 40 درصد طبق آمار خودشان بالا رفت تا عملا قدرت خرید مردم محدود و محدود تر و به تعبیری در گذر زمان مردم فقیر تر شوند. این در حالی است که در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی و طی چهار سال گذشته ، دولت توانست دوباره نرخ رشد اقتصادی را به صفر و بالای صفر برساند و از طرف دیگر تورم را تا حدود زیادی کنترل کند. در چنین شرایطی باید از مردم پرسید که واقعا از یک دولت طی چهار سال چه توقعی در حوزه اقتصادی به ویژه حوزه معیشتی دارند که این دولت در اجرای آن ناکام مانده است.

فکر می کنید مهمترین اقدام دولت روحانی در جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور چه بود؟

به نظر من مهمترین اقدامی که در حوزه اقتصاد رخ داد همان توافق نامه هسته ای موسوم به برجام بود که باعث شد تا سایه تحریم ها از روی کشور کنار برود. آقای روحانی به کمک آقای ظریف موفق شدند تا به کمک برجام یک تحول جدی را در عرصه اقتصادی بعد از تحریم ها ایجاد کنند.

 برای یک نمونه به شما می گویم که در دولت دهم و زمانی که کشور با تحریم های مختلفی مواجه بود، میزان صادرات نفتی ما یک میلیون بشکه بود که درآمد ناشی از فروش آن نیز در اتفاقاتی امثال بابک زنجانی ها دچار مشکلاتی شد ولی بعد از برجام فروش نفت ما به دو و نیم میلیون بشکه رسید و درآمد ناشی از این فروش بدون راهکارهای عجیب در گذشته حاصل می شود. مشخصا چنین اتفاقی باعث می شود که درآمد نفتی کشور بالا برود و به تبع آن رشد اقتصادی کشور روند صعودی داشته باشد و غیره.

اما مخالفان اعتقاد دارند که رکود مهمترین مشکل دولت روحانی است و کشور گرفتار چنین معضلی شده است. نظر شما در این خصوص چیست؟

هیچ کسی منکر رکود در اقتصاد کشور نیست ولی نباید فراموش کرد که این اتفاق منحصر به عملکرد دولت روحانی نیست و مشکلات اقتصادی به جامانده از گذشته منجر به چنین مساله ای شده است. بنابراین اگر منصفانه بخواهیم شرایط گذشته اقتصادی خود را با حال مقایسه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که رسیدن از آن وضعیت اقتصادی به شرایط امروزی نه تنها رکود نیست بلکه رونق اقتصادی است. اینکه شما نرخ رشد اقتصادی را از منفی به مثبت فقط طی چهار سال برسانید نامش چیزی جز رونق نخواهد بود.