امروز : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۸
اختصاصی / آخوندی:

۵۰۰ میلیارد دلار برای احداث ویلاها و خانه های خالی در کشور هزینه شده است

خبرنگار: مجید قاضی پور - وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود 5 میلیون واحد مسکونی و ویلایی خالی در کشور وجود دارد که اگربه طور میانگین 100 هزار دلار برای هرکدام از این واحدها هزینه شده باشد، احداث این واحد های مسکونی خالی 500 هزار دلار هزینه برای کشور در برداشته است.
500 میلیارد دلار  برای احداث ویلاها و خانه های خالی در کشور هزینه شده است
سه شنبه | ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۰۱:۲۷ |
کد خبر : ۱۳۱۱ |
اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات،   وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت:  واحدهای مسکونی خالی در کشورهای دیگر هم وجود دارد ولی با درصد خیلی پایین بین 2 تا 3 درصد و این واحدهای  خانه خالی برای جابجایی، اجاره و نقل و مکان و غیره وجوود دارد ولی در ایران در حدود 24 میلیون واحد مسکونی خالی وجود دارد که  2 یا 3 درصد این میزان چیزی در حدود 500 هزار واحد می شود که متاسفانه حدود 5 میلیون واحد مسکونی خالی داریم که این این میزان اصلا عقلانی نیست و سیاست غلطی بوده که سالیان سال در سواحل مازنداران، گیلان، کیش و طبیعت بیکر ایران اتفاق افتاده است و روند غلطی در کشور پی گرفته شده بود.

آخوندی در سخنانی ضمن تشریح وضعیت سکونتگاه‌های ایران افزود: باید برای حاشیه شهرها و بافت های میانی سیاست گذاری درستی انجام بدهیم.

وی با اشاره به آمارهایی در سال 95 که در زمینه بافت های ناکارآمد میانی منتشر شده است گفت: پایان کار دولت ، نزدیکی به انتخابات و همچنین مسائل سیاسی بر روی این آمار سایه انداخت و متاسفانه توجه زیادی به این آمار نشد و به بحث و بررسی گذاشته نشد و نتوستیم درک درستی از این مقوله در زمینه جمعیتی و سکونت گاهی داشته باشیم و ببینیم در این مدت چه اتفاقاتی رخ داده است .

وزیر راه و شهرسازی با آشاره به اینکه تحولات جمعیتی بحثی پایه‌ای است و باید به آن توجه جدی شود اضافه کرد: آماری که در سال 95اعلام شد چند نکته و  آمار مهمی داشت که می تواند ما را در بحث ستاد بازآفرینی شهری و بحث ملی و استانی برای برنامه ریزی در این زمنیه کمک کند.

 

ثبات کنترل رشد جمعیت و مهاجرت کمک بزرگی برای بازآفرینی شهری است

وزیر راه و شهر سازی ادامه داد: آمار نشان می دهد جمعیت شهری ایران به 74 درصد و جمعیت روستایی نیز 26 درصد رسیده است و از این اعداد می توان نتیجه گیری کرد که زمینه برای برای ادامه فعالیت در ستادآفرینی ایجاد شده است.

وی همچنین به آمار رشد جمعیتی کشور اشاره کرد و گفت: نرخ رشد افزایش جمعیتی هم که خیلی حائز اهمیت است و در حال حاضر نرخ رشد جمعیت در کشور در حدود 24/1 درصد یعنی کمترین رشد جمعیت در تاریخ کشور می باشد نکته بعدی بعد خانوار شهری می باشد که به رقم  2/3 درصد رسیده  ودر خانوارهای روستایی نیز به 4/3 درصد رسیده است یعنی اینکه که بعد خانوارهای روستایی و شهری بسیار به هم نزدیک شده است یعنی به کمتر از یک نفر رسیده است.

آخوندی با بیان اینکه از این آمار نشان دهند ثبات نسبی رشد جمعیت در کشور است گفت: یعنی درآینده کشور تحولات جمعیتی بسیار جدی نخواهیم داشت گرچه آثار منفی برای ایران دارد و پیرشدن جمعیت را به همراه دارد ولی از لحاظ سکونتگاه ها باید بگویم اتفاقات بزرگ سکونت گاهی در کشور رخ نمی دهد و جمعیت روستایی از 26 درصد زیاد کاهش نخواهد یافت و سیر مهاجرت  به شهرهای بزرگ کاهش و آن رشد شتابان شهرنشینی را نخواهیم داشت و رشد شهرنشینی نیز 74 درصد خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نکته بعدی به نظر می رسد رشد مهاجرت روستا به شهر تقریبا کنترل خواهد شد و جمعیت 10 استان کشوررشد منفی دارند و یا در حال حاضر نزدیک به صفر است و تحولات جمعیتی و آن افزایش جمعیت دهه 60 و 70 را دیگر تجربه نخواهیم کرد و در این زمینه به یک ثبات نسبی در تحولات جمعیتی رسیده ایم.

وی با اشاره به شهرهای تهران و کرج به عنوان پر جمعیت ترین و مهاجر پذیرترین شهرهای کشور گفت: در این 2 شهر نیز رشد جمعیتی و مهاجرتی محدودی خواهد بود که نمی تواند تعیین کننده باشد.

وی با بیان اینکه این ثبات در رشد جمعیت و مهاجرت مزیتی و فرصتی برای ستاد بازآفرینی شهری است تصریح کرد:در این  وضعیت ثبات می شود برنامه ریزی نسبتا" خوبی داشت نمی گویم مهاجرت نخواهیم داشت ولی مهاجرت محدودی داریم، و تعیین کننده و نگران کننده نخواهد بود و نرخ مهاجرت صفر نخواهد بودولی آن تیزی قبلی را نخواهد داشت ولی در برخی شهرها مانند چابهار و شیراز و برخی استان ها به دلیل خاص بودنشان مهاجرت را شاهد خواهیم بود ولی روند جدی نخواهد داشت. پس ستاد بازآفرینی شهری باید از این فرصت برای خود موقعیت ایجاد کند و با این ثبات امکان برنامه ریزی و تمرکز خیلی بهتر از ده ها ی قبل وجود دارد.

بیش از 10 استان کشور نرخ رشد جمعیتی یک درصد خواهند داشت

وزیر راه وشهرسازی گفت: رشد سال جمعیت کشور در سال 95 نسبت به سال 90 در خراسان جنوبی، بوشهر ، هرمزگان، 4/2 درصد شدها است و پایه رشد جمعیتی محدودی را شاهد خواهیم بود و فقط در استان البرز است که رقم متفاوت 37/2 است و دیگری تهران با رقم 72/1 شده است باز در تهران نیز روند کاهشی را در شاهد خواهیم بود.

وی اظهار داشت:  بیش از 10 استان کشور رشد جمعیتی آنها به  یک درصد و یا کمتر از یک درصد رسیده است و نشان می دهد دراین زمینه هم به یک ثبات رسیده ایم .

اجرای سیاست بازآفرینی شهری سیاست درستی است

آخوندی با اشاره به آمارها گفت: اطمینان می دهم سیاسیتی که در بازآفرینی شهری در دستور کار قرار داده ایم سیاستی درست است.

 

2 میلیون و 587 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد

وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از افزایش میزان آمار واحدهای مسکونی خالی در سطح کشوراظهار داشت: آمار نشان می دهد واحدهای مسکوی خالی از لحاظ سیاسی اجتماعی و اقتصای  و فرهنگی کمتر مورد توجه قرار گرفته است و آمار سال 95 بیش از 2 میلیون 587 هزار خانه خالی را نشان می دهد این در حالی است که در سال 90  درحدود یک میلیون 630 هزار خانه مسکونی خالی داشته‌ایم و طی 10 سال با رشدی نزدیک به 2 میلیون واحد مسکونی خالی رسیده اس.

آخوندی با بیان اینکه در تهران درسال 85 در حدود 123 هزار واحد خالی داشته ایم  گفت:  این رقم در سال 95 به رقمی بالغ بر 490 هزار واحد مسکونی خالی رسیده است و نشان از رشد  حدود 4 برابری در این بخش است.

وی با تاکید بر اینکه این آمار فقط و فقط واحدهای مسکونی ساخته شده توسط مردم در شهرها است تصریح کرد: البته این آمار بدون در نظر گرفتن واحدهای خالی و افتتاح شده مسکن مهر است که به شدت می تواند این رقم را افزایش دهد و واحد های خالی که از مردم در کشور وجود دارد مانند ویلاها و خانه های مسافرتی در مازندران ،گیلان، کیش و ... به 2 میلیون 100 هزار واحد در کل کشور می رسد.

وی با اشاره به اینکه در مجموع بیش از 5 میلیون واحد مسکونی خالی در کل کشور داریم گفت:  این یک سیاست غلطی  و سواداگرانه در بحث برنامه ریزی شهری کشور در ساخت خانه در کشور بوده و بنیان توسعه شهری را با خطر مواجه کرده است.

وی با انتقاد از هزینه های کلانی که در بخش واحد های مسکونی خالی هزینه شده است گفت: اگر برای هر کدام از این واحدهای مسکونی خالی به طور متوسط مبلغ 100 هزار دلار هزینه شده باشد ، شاهد مبلغ تکان دهنده 500 میلیارد دلار در کشور در این بخش هستیم  که با این بهره وری ناقص و این ارقام تکان دهنده ای می باشد که ایران رخ داده و بسیار عجیب و غریب است.

سیاست باز آفرینی شهری بهترین سیاست در نوسازی، بهسازی و توانمند سازی شهر است

آخوندی با بیان اینکه با مرور اهداف سیاست بازآفرینی شهریگفت: می بینیم که  از ابتدای انقلاب تا کنون سیاست بازآفرینی شهری، بهترین سیاسیتی بوده که در کشور اجرایی شده است.

وی به سیاست ساخت مسکن مهر اشاره کرد و گفت: در طرح مسکن مهر که ساخت آنها از ابتدا تا انتها 10 سال طول کشید خارج از بحث های سیاسی و اقتصادی و خدمات زیربنایی و روبنایی و مداخلات دولت هیج دردی از حاشیه نشینی دوا نکرده است و کسانی که در بافت های میانی  نه صاحب خانه شده اند و نه مشکلاتشان حل شده و نه با کاهش مهاجرت مواجه بوده ایم.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه طرح مسکن مهر یک طرح گمراه‌کننده با بهره‌وری بسیار پایین و اتلاف منابع فراوان همراه بودگفت: هیچ آماری وجود ندارد که یک تعداد حداقلی از حاشیه‌نشین‌ها منازل خود را در حاشیه رها کرده باشند و در مسکن مهر ساکن شده باشند. حتی هیچ مشکلی را از بافت‌های فرسوده حل نکرده‌اند. اتفاقا بیشتر در جهت اتلاف منابع ملی و تشدید مهاجرت عمل کرده‌اند که خودش از سیاست‌های ضدتوسعه‌ای است.

با وجود 2 میلیون 587 هزار واحد مسکونی خالی در کشور 11 میلیون بد مسکن داریم

وزیر راه و شهرسازی افزود: با نگاهی به آمار خانه های خالی که مرکز آمار ایران منتشر کرده است درحالی که  2 میلیون 587 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد اما جمعیتی نزدیم به  11 میلیون نفر در کشور در بد مسکنی زندگی می کنند.  و این نشان می دهد  عرضه و تقاضا در یک راستا نبوده و مشکلی را در کشور حل نکرده است.

آخوندی با بیان اینکه در تهران بیش از 490 هزار خانه مسکونی خالی وجود دارد افزود: در تهران نزدیک به 3 میلیون 900 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد و تراکم خانوارها در هر خانه 86/0 در صد است و این یعنی اینکه بیش از خانوارها ی موجود درتهران خانه وجود دارد ولی  متاسفانه در این زمینه وضعیت مردم خیلی بد است و تقاضا و عرضه خوبی نداشته ایم .

اگر در سکونتگاها مسائله اصلی را متوجه شویم به دنبال حل آن می روی

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این بین سه مسئله اصلی وجود دارد گفت: اول خانه اولی ها هستند کسانی که تا کنون خانه دار نشده اند و یا جوان هایی هستند که در حال تشکیل خانواده هستند  دوم سکنان بافت‌های حاشیه ای و سوم ساکنین بافت های حاشیه میانی هستند  که مسائله اصلی کشور اینان هستند. در حالی که با ساخت وساز مسکن مهر و عیان نشینی و عیان فروشی در کشور نتوانستهایم  کمکی به حل این مشکل کنیم و آن چیزی که این موضوع را حل می کند موضوع بازآفرینی شهری است.

 

سیاست بازآفرینی شهری باید تبین و اطلاع رسانی شود

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه برای حل موضوع بافت های میانی باید بر روی صورت مسئله تمرکز کرد گفت: با نگاهی به آمار می بینیم که ماموریت ستاد بازآفرینی شهری به درستی تعریف شده است و نشان می دهد دخل و تصرف و یا تخریب سکونتگاههای غیررسمی با لودر راه پاک کردن صورت مسئله نیست.

آخوندی با اشاره به اینکه سیاست بازآفرینی شهری دستاورد بزرگی است اظهار داشت: واقعیت سیاست بازآفرینی شهری باید  در جامعه شفاف سازی شود و اهداف آن به مردم، نخبگان، کارشناسان و دستگاه های مسئول اطلاع رسانی شود چرا که  برخی هنوز فکر می کنند ساخت مسکن مهر می‌تواند کمکی به کاهش مسکن بی خانوارها باشد و اجرای آن سیاست خوبی بوده است در حالی که می بینم ساخت مسکن مهر دردی از جامعه را دوا نکرده است  پس باید با شفافت سازی در این باره  به یک اجماع برسیم و مورد توجه قرار بگیرد.

وی با تشریح هدف اصلی سیاست بازآفرینی شهری در بافت های میانی تصریح کرد: هدف از اجرای این سیاست در بافت های ناکارآمد شهری در اصل توانمند کردند مردم است.

وی با انتقاد از عملکرد شهرداران شهرهای تهران و مشهد گفت: تجاری سازی که در شهرهای تهران و مشهد پیش گرفته اند برای تجاری سازی یک رویکرد غلط و دخالت دولت است آمارها نشان می‌دهد که سیاست بازآفرینی شهری یک سیاست درستی بوده است و خیلی مهم است که این سیاست شناسانده شود.

تعداد خانه‌های ساخته شده شهر تهران برای میزبانی جمعیت انبوه 13 میلیونی است

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هم اکنون در حدود 3 میلیون 900 واحد مسکونی در شهر تهران موجود است گفت: شدت تمرکز در تهران زیاد است و این مقدار از خانه می تواند پذیرای جمعیتی 13 میلیونی باشد.

آخوندی با بیان این که در حالی که در بحث تراکم مصوب شهرتهران با این رقم متفاوت است اظهار داشت: تراکم مصوب شده برای شهر تهران 8 میلیون 100 هزار نفر است اما تهران هم اکنون می تواند میزبان 13 میلیون نفر است.

باید بر روی شهرهای زیر 250 هزار نفر سرمایه گذاری کرد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ظرفیت های خوبی در شهرهای زیر 250 هزار نفر وجود دارد گفت: با توجه به اینکه رشد جمعیت در این شهرها به صفر نزدیک شده است می توانیم سیاست های مصوب بازآفرینی شهری را در این شهرها اجرایی کنیم چون این شهرها دارای امکانات زیربنایی خوبی هستتند.

آخوندی ادامه داد: در شهرهای میانی بار هزینه‌ای کم اما بهره وری بالا است و در بحث بازآفرینی شهری و سیاست ها، به نفع شهرهای میانی می باشد .

وی با تاکید بر اینکه باید به شهرهای زیر 250 هزار نفر اولویت بدهیم گفت: در این شهرها نرخ رشد تسهیلات و  اعطای تسهیلات مسکن در این شهرها خیلی بیشتر از شهرهای پرچمعیت کشوراست  و سیاست خوبی است که در این شهر‌ها اجرایی می شود.

همکاری دستگاهها عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری افزایش یافته است

آخوندی با اشاره به اینکه در سال 96 همکاری ستاد مالی باز آفرینی شهری با دستگاه های عضو این ستاد افزایش یافته است گفت: این به نفع ستاد بازآفرینی شهری است که کمک بزرگی به این مسئله بافت های میانی کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد که در ستاد بازآفرینی شهری برنامه ها و مصوبات با جدیت پیگیری شود گفت: مشکلات کشور در این بخش یک شبه و با یک یا دو دوره حضور یک دولت حل نمی شود و در این کار باید جدی بود و نیاز به کار مداوم دارد و در برنامه های بلند مدت نتیجه بخش خواهد بود و در این خصوص باید میان نخبگان ایجاد اجماع ایجاد کنیم و با تغییر دولت ها سیاست تغییر نکند.

خبرنگار: مجید قاضی پور

 

 

 

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید