امروز : چهارشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۲

اسلام‌گراها پیروز انتخابات شوراهای شهر در اردن

اردن روز سه‌شنبه انتخابت محلی شوراهای شهر را برگزار کرد؛ انتخاباتی که به گفته مسئولان به انتقال برخی اختیارات به شهرهای بزرگتر و مناطق روستایی کمک می‌کند.
اسلام‌گراها پیروز انتخابات شوراهای شهر در اردن
چهارشنبه | ۱۳۹۶/۰۵/۲۵ - ۱۳:۲۷ |
کد خبر : ۲۳۷۸ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، خالد الکلالده، رئیس کمیته انتخابات محلی در اردن اعلام کرد که بیش از ۱.۳ میلیون تن یعنی ۳۱ درصد کسانی که واجد شرایط رأی دادن بودند در انتخابات شرکت کردند. بیش از ۳۰ هزار نیروی پلیس نیز برای تأمین امنیت بیش از ۵۰۰۰ مرکز رأی مستقر شدند.

در انتخابات شوراهای شهر و روستای اردن بیش از شش هزار نامزد بر سر ۱۸۳۳ کرسی در ۱۰۰ شورای شهر و روستا و ۱۲ شورای استان رقابت می‌کنند.

مسئولان می‌گویند این انتخابات به انتقال برخی اختیارات به شهرهای بزرگتر و مناطق روستایی کمک می‌کند اما منتقدان می‌گویند که وعده‌های اجرای اصلاح سیاسی گسترده محقق نشده است.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن اعلام کرده که به مناطق به حاشیه رفته اجازه مشارکت بیشتری در تصمیم‌گیری‌های دولت خواهد داد.

یک مسئول ارشد دولت اردن به رویترز گفت که تصمیم پروژه‌های توسعه به دست شورای استان‌هاست و آن‌ها کسانی‌اند که اولویت‌ها را مشخص می‌کنند نه وزارتخانه‌ها.

بنابر اظهارات مراد العضایله، رئیس کمیسیون انتخابات این کشور در حزب جبهه کار اسلامی (شاخه سیاسی اخوان المسلمین) ائتلاف ملی اصلاحات که رهبری آن را اسلام‌گراها برعهده دارند ۷۵ کرسی در انتخابات شوراهای شهر و غیرمتمرکز را به دست آوردند.

العضایله افزود: ما در سه شورای شهر از مجموع شش شورای شهر پیروز شدیم و در راس آن شهرک الزرقاء الکبری بوده که علی ابو السکر از برجسته‌ترین رهبران اسلام‌گرا در اردن پیروز آن شد.

وی افزود: ائتلاف ۲۵ کرسی شوراهای استان‌های غیرمتمرکز از مجموع ۴۸ کرسی را به دست آورد یعنی ۵۲ درصد در هشت استان و پنج تن توانستند عضویت شورای شهر امان را از مجموع ۱۲ نامزدی که ائتلاف معرفی کرده بود، به دست آورند.

العضایله ادامه داد: در سطح شوراهای شهر ائتلاف ۴۱ کرسی از ۸۸ کرسی این شوراها را به دست آورد. ائتلاف همچنین به پیروزی سه تن از روسای شوراهای شهر کمک کرد.

وی در پایان گفت: به این ترتیب تعداد پیروز شدگان لیست‌های ائتلاف اسلام‌گراها ۷۶ از مجموع ۱۵۴ نامزد است که ۱۱ تن آنها زن هستند.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند