امروز : یکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۲۰

اعلام نتایج انتخابات پارلمانی تیمور شرقی

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی تیمور شرقی نشان می‌دهد، بزرگترین حزب در دولت وحدت ملی، حمایت‌ها از خود را دست داده و حزب چپ‌گرای "فرتیلین" بیشترین سود را از این امر برده، اما هیچکدام از این دو حزب رای کافی را برای تشکیل حکومت به تنهایی به دست نیاورده‌اند.
اعلام نتایج انتخابات پارلمانی تیمور شرقی
دوشنبه | ۱۳۹۶/۰۵/۰۲ - ۰۹:۵۶ |
کد خبر : ۲۲۷۴ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، با توجه به ۷۸ درصد آرای شمرده شده تا ظهر امروز (یکشنبه)، حزب "کنگره ملی برای بازسازی تیمور" به رهبری ژانانا گوژماو ۲۷.۶ درصد آرا را به دست آورده که این میزان از ۳۶.۷ درصد آرای این حزب در سال ۲۰۱۲ کاهش پیدا کرده است.   

 حزب فرتیلین یا حزب "جبهه انقلابی برای استقلال تیمور شرقی" که شریک دولت ائتلافی است، با اندکی افزایش، ۳۱ درصد آرا را کسب کرده است. "حزب آزادی بخش مردمی" که یک جناح سیاسی جدید به رهبری تائور ماتان روآک، رییس جمهوری سابق این کشور است نیز ۹ درصد آرا را جمع کرده است. همچنین "حزب دموکراتیک" این کشور ۱۰ درصد این آرا را به دست آورده است.

رای گیری روز شنبه، اولین انتخابات پارلمانی تیمور شرقی بدون نظارت سازمان ملل از زمان خروج صلح بانان در سال ۲۰۱۲ بود.

مردم تیمور شرقی، مستعمره سابق پرتغال، به اتفاق به استقلال این کشور در سال ۱۹۹۹ بعد از ۲۴ سال اشغال توسط اندونزی رای مثبت دادند. ارتش اندونزی و شبه نظامیان طرفدار اندونزی با در پیش گرفتن سیاست "زمین سوخته" که منجر به تخریب تیمور شرقی شد، به این رفراندوم استقلال پاسخ دادند.

حدود ده‌ها حزب در این انتخابات رقابت کردند. در این انتخابات این احزاب برای به دست آوردن کرسی در پارلمان، باید حداقل چهار درصد از آرا را کسب کنند.

در اولین سال‌ها پس از استقلال این کشور، بازوهای نظامی حزب فرتیلین جنگ چریکی علیه اشغال اندونزی به راه انداخت. این عمل محبوبیت کافی برای تشکیل دولت تک حزبی را به این حزب داد.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند