امروز : جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۷

ناسیونالیست‌ها، حزب اردوغان را در انتخابات محلی تقویت می‌کنند

رهبر حرکت ناسیونالیست‌ ترکیه امروز شنبه اعلام کرد، این حزب محافظه‌کار راست افراطی در انتخابات محلی سال آتی در سه شهر کلیدی از نامزدهای حزب اردوغان حمایت خواهد کرد که این امر موجب تقویت دورنمای انتخاباتی حزب حاکم عدالت و توسعه می‌شود.
ناسیونالیست‌ها، حزب اردوغان را در انتخابات محلی تقویت می‌کنند
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۹/۰۴ - ۱۱:۵۸ |
کد خبر : ۶۴۴۳ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، حزب عدالت و توسعه ترکیه (آک پارتی) و حزب حرکت ملی‌گرا ژوئن گذشته پیش از انتخابات ریاست جمهوری ائتلاف کردند اما اختلافاتی بر سر درخواست ناسیونالیست‌ها برای عفو تعدادی از مجرمان زندانی وجود داشته است.   

"دولت باغچلی"، رهبر حرکت ملی‌گرا ماه گذشته اعلام کرد حزبش در انتخابات شهرداری مارس ۲۰۱۹ به دنبال ائتلافی با حزب آک‌ پارتی هستند. اظهارات او در آن زمان موجب کاهش ارزش لیر شد و نگرانی‌هایی بابت بروز بی‌ثباتی سیاسی به وجود آمد. با این حال، باغچلی امروز با تغییر موضع اعلام کرد حزب حرکت ملی‌گرا برای شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر که سه شهر بزرگ ترکیه هستند نامزد شهرداری معرفی نخواهد کرد.

باغچلی در حزب مقام‌های حزبش در آنتالیا گفت: نامزدهای حزب عدالت و توسعه در این سه شهر هر شخصی که باشد مورد حمایت کامل ما قرار می‌گیرد. نامزدهای حزبمان در سایر شهرها همچنان باقی خواهند ماند. هیچ توافق محرمانه‌ای پشت این تصمیم حزبی وجود ندارد.

مشخص نیست که چه مساله‌ای باعث تغییر موضع باغچلی شده است. باغچلی و حزبش از منتقدان سرسخت حزب آک پارتی رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه، تا پیش از حصول توافق درباره ائتلاف انتخاباتی آنها در سال جاری بوده است. انتظار می‌رود ائتلاف آنها به رغم تصمیم ماه گذشته برای عدم همکاری در انتخابات محلی تداوم یابد. انتخابات محلی تاثیر چندانی بر توازن قدرت در ترکیه، به صورت کلی، ندارد.

براساس سیستم ریاست جمهوری که ماه ژوئن از طریق انتخابات حاصل شد، اردوغان اختیارات اجرایی بسیاری به دست آورد. با انی حال حزب عدالت و توسعه او نیازمند حمایت قانونگذاران حرکت ملی‌گرا هستند تا اکثریت را در دست داشته باشند و لوایح را در پارلمان پیش ببرند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید