امروز : یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۱

ییلدیریم: کابینه جدید دوشنبه اعلام می‌شود و به وضعیت فوق‌العاده پایان می‌دهد

بنعالی ییلدیریم گفت: ما خواهان عادی سازی روابط با آمریکا هستیم اما آمریکا باید در این باره گام‌هایی بردارد.
ییلدیریم: کابینه جدید دوشنبه اعلام می‌شود و به وضعیت فوق‌العاده پایان می‌دهد
پنج شنبه | ۱۳۹۷/۰۴/۱۴ - ۲۰:۴۵ |
کد خبر : ۵۸۰۶ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آناتولی، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در آخرین روزهای نخست وزیری‌اش درباره عهده‌گیری ریاست پارلمان در دوره جدید گفت: من نمی‌توانم در این باره تصمیم بگیرم. حزب و رهبر من هرچه تصمیم بگیرند من براساس آن رفتار می‌کنم. در آینده نزدیک همه چیز مشخص می‌شود.

وی درباره کاهش آرای حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی اخیر اعلام کرد: کاهش آرای آک پارتی در انتخابات سراسری حامل پیامی بود که ما این پیام را دریافت کردیم.

ییلدیریم با رد اظهارات اپوزیسیون مبنی بر اینکه با اجرای سیستم ریاستی در ترکیه پارلمان این کشور و عملکرد آن تضعیف می‌شود، گفت: برخلاف این اظهارات با اجرای این سیستم، اهمیت پارلمان افزایش می‌یابد.

او اضافه کرد: در طول دو سال گذشته برای مبارزه با تروریسم روش متفاوتی استفاده کردیم.

ییلدیریم افزود: در منبج با آمریکا همکاری می‌کنیم اما در شرق فرات نیز هیچ گونه تهدیدی نمی‌خواهیم. این مساله آشکارا به آمریکا اعلام کردیم.

وی ادامه داد: ما خواهان عادی سازی روابط با آمریکا و ناتو هستیم اما آمریکا نیز باید در این باره گام‌هایی بردارد.

ییلدیریم افزود: رئیس جمهوری کشورمان در نشست آتی بروکسل همه مسایل از جمله مبارزه با سازمان فتو و انتظارتمان از آمریکا را بیان خواهد کرد. با این وجود آمریکا در این مساله به شکل عجیبی بی‌اعتنا بوده و تمایلی از خود نشان نمی‌دهد. این مساله باید مورد بررسی قرار گیرد. اینکه سازمانی بدون هیچ مشکل و چالشی فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند از سوی مردم ترکیه غیرقابل قبول است.

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: کابینه جدید روز دوشنبه اعلام می‌شود و بدین وضعیت فوق‌العاده به پایان می‌رسد.

وی درباره انتقادهای مطرح شده درباره اعمال وضعیت فوق‌العاده در ترکیه گفت: در فرانسه به مدت ۷۱۹ روز وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. این وضعیت به چه دلیل اعلام شد؟ تنها به خاطر وقوع یک حمله تروریستی در واقع در آنجا کودتایی در میان نبود اما در ترکیه کودتا رخ داد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: در حال حاضر هفتمین اقتصاد بزرگ جهان را داریم، اما اکنون به هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده‌ایم. باید خود را توسعه دهیم. سیستم ریاستی جدید باعث تقویت قدرت ما می‌شود و اگر قوی باشیم می‌توانیم امنیت و ثبات را ایجاد کنیم. بر همین اساس این سیستم ریاستی بسیار مهم بوده و باید اجرایی شود.

ییلدیریم با اشاره به کودتای نافرجام ۲۰۱۶ گفت: با اراده رئیس جمهوری کشورمان ملت ترکیه از پرچمش حمایت کرد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند