امروز : یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۵۰

مکزیکی‌ها امروز در انتخابات ریاست جمهوری و کنگره

مردم مکزیک امروز (یکشنبه) رییس جمهور جدیدی را برای این کشور انتخاب می‌کنند و چهار نامزد این انتخابات، با توجه به آمار بالای قتل و فساد و همچنین نارضایتی مردم در تلاش هستند تا با وعده اعمال تغییراتی در وضع موجود، حمایت رای دهندگان را جذب کنند.
مکزیکی‌ها امروز در انتخابات ریاست جمهوری و کنگره
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۴/۱۰ - ۱۳:۱۲ |
کد خبر : ۵۷۸۱ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رییس جمهور آینده مکزیک ریاست جمهوری این کشور را تا سال ۲۰۲۴ به عهده خواهد داشت و بر اساس قانون اساسی این کشور از شرکت مجدد در انتخابات آینده مکزیک برای ریاست جمهوری منع خواهد شد.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که آندرس مانوئل اوبرادور، نامزد چپگرا از جنبش بازسازی ملی، از بیشترین حمایت در میان مردم برخوردار است و پس از او به ترتیب ریکاردو آنایا از حزب اقدام ملی و خوزه آنتونیو میده از حزب حاکم انقلابی سازمانی بیشترین هوادار را دارند. خایمه رودریگز، نامزد مستقل این انتخابات نیز در جایگاه چهارم قرار دارد.

در این انتخابات کاندیداها با مجموع میزان رای مردم انتخاب شده و دور دومی برای تعیین رییس جمهور برگزاری نمی‌شود.

رییس جمهور آینده مکزیک، کار دولت خود را از اول دسامبر یعنی پنج ماه پس از برگزاری این انتخابات آغاز می‌کند.

علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری، مردم مکزیک امروز برای تعیین ۱۲۸ کرسی سنا، ۵۰۰ کرسی مجلس، قانونگذاران ایالتی، هشت فرماندار، رییس فرمانداری مکزیکوسیتی و نزدیک به ۱۶۰۰ شهردار در سراسر این کشور پای صندوق‌های رای می‌روند در در کل ۱۷۶۷۰ نام در سطوح فدرال، ایالتی و محلی در صندوق‌های رای قرار خواهد گرفت.

رای‌گیری مکزیک از ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز می‌شود و تا ساعت شش بعد از ظهر ادامه خواهد داشت.

نزدیک به ۹۰ میلیون مکزیکی واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند.

طبق آمار شرکت "اتلکت"، از زمانی که نامزدهای انتخابات کنگره مکزیک برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کردند، ۱۳۶ سیاستمدار کشته شده‌اند و این خونین ترین انتخابات تاریخ مکزیک بوده است که نشان‌دهنده ورود خشونت‌های این کشور به عرصه سیاسی است.

بر اساس اعلام این شرکت، ۴۸ تن از این افراد به قتل رسیده، نامزدهای این دوره انتخابات بوده‌اند که ۲۸ تن از آنان طی کمپین‌های مقدماتی و ۲۰ تن از آنان طی کمپین‌های انتخابات سراسری به قتل رسیده‌اند.

در آخرین انتخابات ملی برگزار شده در مکزیک در سال ۲۰۱۲ نیز، ۹ سیاستمدار و یک نامزد به قتل رسیدند.

تحلیلگران بر این باورند که آمارهای جدید نشانگر آن هستند که کارتل‌های موادمخدر قدرتمند مکزیک قصد دارند متحدان خود را در فرمانداری‌های محلی وارد کنند.

لوییس کارلوس اوگالده، رییس سابق انتخابات فدرال مکزیک در این باره گفت: اگر این کارتل‌ها فکر کنند که یکی از این سیاستمداران با آنان همکاری و مذاکره نخواهد کرد، او را می‌کشند.

این خشونت سیاسی از زمان اعزام ارتش از سوی دولت مکزیک برای مبارزه با این کارتل‌ها در سال ۲۰۰۶، جان بیش از ۲۰۰ هزار تن را گرفته است.

اوگالده همچنین اظهار کرد، باید از خود بپرسیم که چه تعداد از سیاستمداران و مسئولان مکزیک با جرایم سازمان‌یافته همکاری می‌کنند.

مقامات مکزیک در خصوص مشکل "همدستی میان پلیس و مجرمان" در این کشور ابراز نگرانی‌کرده‌اند و آن را مشکلی جدی برای دموکراسی مکزیک دانسته‌اند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید