امروز : یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۰۳

اردوغان جزئیات سیستم ریاست جمهوری جدید ترکیه را شرح داد

رئیس جمهوری ترکیه شب گذشته جزئیات سیستم ریاست جمهوری جدید را که شامل چندین تغییر از جمله کاهش تعداد وزارتخانه‌ها از 26 به 16 وزارتخانه است، منتشر کرد.
اردوغان جزئیات سیستم ریاست جمهوری جدید ترکیه را شرح داد
شنبه | ۱۳۹۷/۰۴/۰۲ - ۱۰:۴۷ |
کد خبر : ۵۷۳۹ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در صفحه شخصی خود در توئیتر در یک فیلم جزئیات سیستم ریاست جمهوری جدید کشورش را تحت عنوان «در سیستم جدید، ما آماده تغییر مجدد هستیم» شرح داد.

بر اساس جزئیاتی که در این ویدئویی آمده، تعداد پست‌های وزارتی تا حد زیادی کاهش می‌یابد. در حالیکه خدمات رسانی، ایجاد راه حل برای مشکلات، افزایش تولید و برنامه‌ریزی برای صرفه‌جویی در زمان افزایش می‌یابد. بر اساس سیستم جدید بعد از ادغام برخی وزارتخانه‌ها با یکدیگر به منظور هماهنگی فعال‌تر و بیشتر، تعداد وزارتخانه‌ها از 26 به 16 وزارتخانه کاهش می‌یابد.

بر این اساس وزارت "خانواده و سیاست‌های اجتماعی" با وزارت "کار و تامین اجتماعی" تحت عنوان وزارت "کار، خدمات اجتماعی و خانواده" ادغام خواهند شد که هدف از آن ارائه خدمات لازم به خانواده‌های ترکیه‌ای است. همچنین وزارت "علوم، صنایع و تکنولوژی" با "وزارت توسعه" به عنوان وزارتخانه جدید تحت عنوان وزارت "صنایع و تکنولوژی" ادغام خواهند شد. این وزارتخانه در جهت پیشرو ساختن ترکیه در زمینه صنعت از طریق تولید برندهای تجاری جهانی با تکنولوژی بالا و پیشرو در تکنولوژی هوشمندانه تلاش خواهد کرد.

وزارت "گمرک و تجارت" هم با وزارت "اقتصاد" ادغام شده و تحت عنوان وزارت "بازرگانی" فعالیت خواهد کرد. از جمله اهداف آن نیز افزایش درآمدهای حاصل از صادرات به میزان 500 میلیارد دلار خواهد بود، به طوریکه استانبول را به یک مرکز جهانی مالی تبدیل کند.

وزارت "غذا و کشاورزی و منابع حیوانی" نیز با وزارت "جنگل و امور آب" ادغام خواهند شد تا تحت عنوان وزارت "کشاورزی و جنگل‌ها" با هدف حمایت از جنگل‌ها و حفظ بخش کشاورزی فعالیت کنند.

وزارت "خارجه" و "وزارت اتحادیه اروپا" نیز با یکدیگر ادغام شده و تحت عنوان وزارت خارجه فعالیت خواهند کرد تا به این ترتیب نقش تاثیرگذارتری در سیاست‌های خارجی و تحولات جهانی داشته باشد.

اما سیستم جدید ریاست جمهوری ترکیه شامل تشکیل 9 کمیته جدید نیز خواهد بود. این کمیته‌ها شامل کمیته سیاست‌های اداره داخلی، کمیته سیاست‌های اجتماعی، کمیته سیاست‌های بهداشت و تغذیه، کمیته سیاست‌های فرهنگ و هنر، کمیته سیاست‌های قانون، کمیته سیاست‌های امنیت و خارجه، کمیته سیاست‌های اقتصادی، کمیته سیاست‌های آموزش و پرورش و کمیته سیاست‌های علوم، تکنولوژی و مدرنیزه سازی خواهند بود.

در عین حال چهار دفتر نیز که مستقیما زیر نظر رئیس جمهور فعالیت خواهند کرد تاسیس می‌شوند. سیستم جدید شامل این دفاتر است: دفتر منابع انسانی، دفتر سرمایه گذاری، دفتر تامین مالی، دفتر تغییر دیجیتالی. این دفاتر به مثابه واحدهایی خواهند بود که نقش اصلی در استفاده از منابع انسانی به طور مثمر ثمر و موثر را ایفا می‌کنند. همچنین به بهبود اوضاع اجتماعی، افزایش خدمات رسانی و بهینه سازی آن از طریق تحولات دیجیتالی کمک خواهند کرد و ترکیه را کشوری جذب کننده سرمایه گذاری و توسعه ابزارهای مالی جدید قرار خواهند داد.

اردوغان در گفت‌وگویی تلویزیونی در روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرده بود، ملت به نفع منافع کشور رای خواهند داد. منظور وی از منافع کشور منافع حزب عدالت و توسعه عنوان شده است.

ترکیه روز یکشنبه شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به طور همزمان خواهد بود. در انتخابات ریاست جمهوری 6 نامزد به رقابت خواهند پرداخت که مهمترین آنها رجب طیب اردوغان، محرم اینجه و مرال آکشنر هستند. همچنین در انتخابات پارلمانی هشت حزب به رقابت خواهند پرداخت که مهمترین آنها حزب عدالت و توسعه (حاکم) و مردم جمهوری خواه هستند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید