امروز : شنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۸

پیروزی حماس در انتخابات بزرگترین دانشگاه فلسطین

به رغم فقدان روندهای دمکراتیک در صحنه سیاسی و تشکیلاتی فلسطین اما انتخابات شوراهای دانشجویی در دانشگاهها تنها روزنه ای است که از طریق آن می توان میزان تایید گروههای سیاسی را (در جامعه)به محک گذاشت .
پیروزی حماس در انتخابات بزرگترین دانشگاه فلسطین
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ - ۱۱:۲۰ |
کد خبر : ۵۴۷۰ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به رغم فقدان روندهای دمکراتیک در صحنه سیاسی و تشکیلاتی فلسطین اما انتخابات شوراهای دانشجویی در دانشگاهها تنها روزنه ای است که از طریق آن می توان میزان تایید گروههای سیاسی را (در جامعه)به محک گذاشت بویژه اینکه ین انتخابات به اعتراف گروههای دانشجویی وابسته به تشکل های سیاسی تا حد قابل  قبولی با شفافیت برگزار می شود.

پیروزی حماس بر فتح در دانشگاه بیرزیت

مناظره انتخاباتی در دانشگاه بیرزیت

عکس از فلسطین ان لاین

روز گذشته، انتخابات شورای دانشجویی در دانشگاههای برزیت و دانشگاه بیت لحم و دانشگاه ملی فلسطین برگزار شد. این انتخابات با پیروزی «کتلة الوفا الاسلامیة»  (فراکسیون اسلامی وفا)  وابسته به جنبش حماس در بیرزیت به پایان رسید. این فراکسیون برای چهارمین سال متوالی با به دست آوردن 24 کرسی  با اختلاف یک کرسی از جنبش جوانان (الشبیة) وابسته به جنبش فتح(با23 رای) به پیروزی رسید. در این انتخابات همچنین جناح چپ در برزیت به نمایندگی جبهه خلق توانست 4 کرسی خود را حفظ نماید و هیچ پیشرقتی نسبت به سالهای پیش نداشت.

پیروزی فتح در دانشگاه ملی / کسب پنج کرسی برای حماس در اولین حضور

در انتخابات دانشگاه ملی فلسطین (فلسطین الاهلیة)اما حزب جوانان فتح (حرکة الشبیة) توانست پیروزی چشمگیری را در مقابل کتله الوفاء اسلامی وابسته به حماس که برای اولین بار شرکت کرده بود با کسب 20 کرسی بدست  آورد. در حالیکه حماس توانست  5 کرسی را به خود اختصاص دهد . همچنین جبهه خلق در انتخابات دانشجویی دانشگاه ملی فلسطین 8 کرسی را به دست آورد.

پیروزی فتح در دانشگاه بیت لحم بدون حضور حماس

 

در دانشگاه بیت لحم واقع در جنوب کرانه باختری نیز نماینده فتح با نام فراکسیون قدس و بازگشت توانست با کسب 20 کرسی پیروزی خوبی بدست آورد در حالیکه حماس از مشارکت در انتخابات این دانشگاه خودداری کرده بود. در برابر نماینده فتح، احزاب چپ گرایی مانند جبهه خلق و جبهه دمکراتیک در ائتلاف با حزب مردم فلسطین تحت نام فراکسیون وطن توانستند 11 کرسی را از آن خود کنند.

چرا پیروزی در دانشگاه بیرزیت مهم است

با این وجود همه نگاهها به برزیت دوخته شده است. چرا که این دانشگاه دارای پیشینه مقاومت  و نماد مبارزه، پایداری و ملی گرایی محسوب می شود  و همزمان در مرکز سازمان های رسمی تشکیلات خودگردان دررام الله واقع شده است.  از سویی دیگر تعداد دانشجویان این دانشگاه چند برابر دانشگاه بیت لحم و دانشگاه ملی فلسطین است. علاوه برآن دارای تنوع گرایشات و جوانان بوده تا حدی که می توان گفت ذائقه و گرایش افکار عمومی را براساس آن سنجید.

 تعداد دانشجویان این دانشگاه به 11 هزار نفر می رسد که اکثریت آنان از حق رای برخوردار هستند در حالی که تعداد دانشجویان دانشگاه ملی فلسطین (فلسطین الاهلیة) که از حق رای دادن برخوردارند از 2000 نفر و تعداد دانشجویان دانشگاه بیت لحم از 2800 نفر فراتر نمی رود.

از ویژگی های دانشگاه برزیت آن است که این دانشگاه به دانشجویان خود این اجازه را می دهد که به دور از تعقیب و فشار از سوی مدیران دانشگاه در انتخابات شرکت نمایند و اولین دانشگاهی است که نتایج انتخابات خود را به صورت شفاف و زنده از طریق رسانه ها و شبکه های ارتباط جمعی در اختیار دیگر شهروندان قرار می دهد.

فاصله گرفتن جنبش دانشجویی فتح با ادبیات سیاسیون این جنبش / تمجید از گروههای مقاومت

در مورد مناظره های انتخاباتی مشاهده می شود که امسال تغییر چشمگیری در لحن جنبش جوانان در برزیت به وجود آمد به خصوص اینکه این جنبش  نسبت به تشکیلات خودگردان و موضع گیری سیاسی محمد عباس، رئیس تشکیلات خودگردان در اثنای انتخابات ، موضعی بی طرف اتخاذ نمود و موضع این جنبش با مواضع تشکیلات خودگردان متفاوت بود. مسئله مهم دیگر آن بود که این جنبش از گردان های قسام ، شاخه نظامی حماس انتقاد نکرد بلکه از جناح های نظامی مقاومت از جمله گردان های قسام در غزه به نیکی یاد کرد.

در مقابل جنبش حماس، خط مشی سیاسی خود را حفظ نمود اما در مقایسه با سال گذشته عملکرد نماینده های این جنبش در مناظره به نسبت انتخابات سال گذشته کاهش یافته بود. که خیلی از هواداران این جنبش دلیل ان را در نتیجه کاهش آرای فتح در سال جاری مرتبط می دانستند.

در طول مناظره؛ مسئله برگزاری مجلس ملی،  محور اصلی اظهارات  بسیاری از ائتلاف های دانشجویی بود.

نگاه حماس به پیروزی در انتخابات بزرگترین دانشگاه فلسطین

 

در تحلیل نتایج انتخابات منابع وابسته به حماس بر این مسئله تاکید کردند که موضوع انتخابات برای آنها فقط یک پیروزی محسوب نمی شود بلکه این مسئله بیشتر از یک  پلاکارد یا فعالیت های دانشجویی برای آنان اهمیت داشت؛ زیرا جوانان، ستون یک جنبش و قدرت حقیقی آن محسوب می شوند و فراکسیون اسلامی (الکتلة الاسلامیة)  در 25 سال گذشته ستون فقرات مقاومت در کرانه باختری به شمارمی آیند. به عبارت دیگر  فراکسیون اسلامی یک گنجینه بشری است که جنبش حماس می تواند از این ائتلاف در سطح رهبران آینده ، مقاومت و رسانه ها استفاده نماید.

در سطح نتایج انتخابات، دانشگاه ملی فلسطین که حماس برای اولین بار در آن شرکت نمود منابع وابسته به حماس نتایج این انتخابات را قابل قبول و خوب توصیف کردند اما معتقد بودند که تشکیل این فراکسیون در دانشگاه ملی فلسطین،حرکت جدیدی بود و هر حرکت جدیدی در آغاز راه دشوار خواهد بود.  طبیعتا اقدامات اتحادیه های دانشجویی در دانشگاهها فشرده است و ادامه حضور سالانه در دانشگاه به تدریج باعث کاهش  اختلاف کرسی ها می شود.

خبرگزاری بین المللی قدس

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند