امروز : یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۸

پوجدمون برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرد

رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا برگزاری انتخابات زودهنگام در این منطقه را رد کرده است.
پوجدمون برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرد
جمعه | ۱۳۹۶/۰۸/۰۵ - ۱۵:۲۶ |
کد خبر : ۲۶۴۰ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، گمانه‌زنی‌هایی درباره انحلال پارلمان منطقه‌ای کاتالونیا توسط کارلس پوجدمون، رهبر دولت منطقه‌ای و درخواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام برای ماه دسامبر سال جاری میلادی وجود داشت.

روزنامه اصلی کاتالونیا موسوم به "لا وانگاردیا" نوشت، تصمیم برای انحلال پارلمان توسط رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا در پی یک نشست هفت ساعته روز چهارشنبه گرفته شده بود اما پس از آنکه پوجدمون سخنرانی خود را که قرار بود پنجشنبه بعدازظهر صورت بگیرد، لغو کرد، گمانه زنی‌هایی درباره انحلال پارلمان این دولت منطقه‌ای خودمختار به وجود آمده است.

سخنگوی رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا بعدا اعلام کرد که وی از تصمیمش برای برگزاری انتخابات زودهنگام عقب نشینی کرده چون نتوانسته تضمین‌های کافی را برای تعلیق کنترل دولت مرکزی بر این منطقه خودمختار به دست بیاورد.

دولت محافظه کار اسپانیا گفته بود اگر انتخابات جدید در کاتالونیا برگزار شود، اقدامات جدیدی را اتخاذ می‌کند.

 پوجدمون نیز اعلام کرد که حالا تصمیم گیری برای اینکه چگونه به این پیشنهادهای دولت مرکزی پاسخ دهد، برعهده پارلمان منطقه‌ای است.

 

بحران کاتالونیا در اسپانیا با اقداماتی که دو طرف بحران در پیش گرفته‌اند تشدید شده است. هواداران استقلال کاتالونیا اعلامیه جدایی این منطقه از اسپانیا را به مجلس محلی ارائه کرده‌اند و قرار است در این باره رای‌گیری شود.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا هم از مجلس سنای این کشور خواسته است تا از طرح برکناری دولت محلی کاتالونیا و اداره مستقیم این منطقه توسط دولت مرکزی حمایت کند.

تنش میان دولت منطقه‌ای و مرکزی از زمان برگزاری رفراندوم استقلال اول اکتبر سال جاری میلادی شدت یافته است.

رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا یک سند هشت صفحه‌ای را برای سنای اسپانیا تدوین کرده و در آن از سناتورها خواسته تا تصمیم دولت مادرید را برای اعمال کنترل بیشتر بر منطقه خودمختار کاتالونیا رد کنند.

وی گفته است که دولت مرکزی اسپانیا تلاش می‌کند تا شرایط به مراتب شدیدتر و سخت‌تری را علیه دولت منطقه‌ای کاتالونیا اعمال کند.

سنای اسپانیا قرار است امروز (جمعه) درباره کنترل بیشتر مادرید بر کاتالونیا تصمیم گیری کند.

این اقدامات جدید شامل برکناری دولت منتخب کاتالونیا، کم کردن اختیارات دولت منطقه‌ای و اعمال کنترل بر پلیس، امور و نهادهای مالی و رسانه‌های کاتالونیا می‌شود.

پارلمان کاتالونیا امروز تصمیم می‌گیرد که یک طرفه اعلام استقلال بکند یا نه. همچنین امروز سنای اسپانیا، طرح دولت این کشور برای اعمال اصل ۱۵۵ قانون اساسی را به رای می‌گذارد.

اصل ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا این اجازه را می‌دهد که در زمان وقوع بحران در هر یک از مناطق مستقل این کشور، قوانین دولت مرکزی مستقیما در این مناطق اعمال شود.

بنا به طرح ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپاینا، پوجدمون از کار کنار گذاشته می‌شود و انتخابات منطقه‌ای جدیدی برگذار می‌شود.

حزب راخوی در سنای اسپانیا اکثریت را دارد و همچنین حزب مخالف با این طرح موافق است.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید