امروز : چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۹

بوتفلیقه رسماً کناره‌گیری کرد

عبدالعزیز بوتفلیقه به طور رسمی از سمت خود به عنوان رئیس‌جمهوری الجزایر کناره‌گیری کرد.
بوتفلیقه رسماً کناره‌گیری کرد
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۱/۱۴ - ۰۱:۴۶ |
کد خبر : ۷۲۲۸ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، خبرگزاری دولتی الجزایر گزارش داد که رئیس‌جمهوری این کشور استعفای خود را اعلام کرده است. عبدالعزیز بوتفلیقه در هفته‌های اخیر و به دنبال اعتراض مخالفان خود برای کناره‌گیری از قدرت تحت فشار قرار داشت.

بنا بر گزارش‌ها، رئیس جمهوری الجزایر نامه استعفای خود را به شورای قانون اساسی این کشور فرستاده است.

وزارت دفاع ملی الجزایر عصر روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای خواستار کناره‌گیری فوری عبدالعزیز بوتفلیقه از قدرت شده بود.

در این بیانیه آمده است: برآورد ما این است که زمان وقت تلف کردن به پایان رسیده و باید فوراً راه حلی که قانونی اساسی طبق ماده ۷، ۸ و ۱۰۲ پیش‌بینی کرده، به اجرا گذاشته شود.

اولتیماتوم ارتش در حالی روز سه‌شنبه منتشر شد که پیش‌تر بوتفلیقه اعلام کرده بود، تا پیش از پایان چهارمین دوره ریاست جمهوری خود در روز ۲۸ آوریل استعفا خواهد داد.

در بیانیه وزارت دفاع وعده بوتفلیقه برای کناره‌گیری پیش از ۲۸ آوریل، «غیرمعتبر» ارزیابی شده بود.

تصمیم وزارت دفاع الجزایر با حضور احمد قائد صالح، رئیس ستاد ارتش و فرماندهان دیگر بخش‌های نظامی کشور گرفته شده است. بیانیه ارتش در حالی منتشر شد که اعتراضات علیه عبدالعزیز بوتفلیقه و نظام سیاسی او از ۲۲ فوریه سال جاری تاکنون ادامه داشته است.

پیش از این، ریاست‌جمهوری الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که بوتفلیقه تصمیمات مهمی را طبق احکام قانون اساسی به منظور تضمین ادامه روند فعالیت مؤسسات کشور در دوره انتقالی اتخاذ خواهد کرد. دوره انتقالی از تاریخ اعلام استعفای بوتفلیقه آغاز خواهد شد.

در همین راستا، شبکه المیادین به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد: احمد قاید صالح، رئیس ستاد ارتش الجزایر نسبت به تحویل دادن قدرت به ملت طبق قانون اساسی و عدم کاندیداتوری برای تصدی پست ریاست‌جمهوری و نیز مجازات تمامی متهمان در پرونده‌های فساد و غارت بیت‌المال متعهد شده است.

همزمان، وزارت دفاع الجزایر اخبار منتشر شده در خصوص اقدام بوتفلیقه مبنی بر برکناری رئیس ستاد ارتش الجزایر و تعیین سرلشکر سعید بای به عنوان جانشین وی را رد کرد و این اخبار را بی‌اساس خواند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید