امروز : جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۵

قانون‌گذار حامی استقلال هنگ‌کنگ از رقابت در انتخابات محلی محروم شد

مقامات هنگ‌کنگ یکی از قانون‌گذاران حامی دموکراسی را از کاندیداتوری در انتخابات محلی به خاطر حمایت تلویحی از استقلال هنگ‌کنگ از چین محروم کردند؛ اقدامی که به گفته منتقدان نمونه دیگری از نقض حقوق بشر در این منطقه تحت حکومت پکن است.
قانون‌گذار حامی استقلال هنگ‌کنگ از رقابت در انتخابات محلی محروم شد
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ - ۱۴:۱۵ |
کد خبر : ۶۴۹۳ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، ادی چو، یک روزنامه‌نگاران سابق هنگ‌کنگی که به صورت دموکراتیک به عنوان یکی از 70 قانون‌گذار این شهر در انتخابات سال 2016 میلادی انتخاب شد، قصد داشت در انتخابات مردمی مجزا به عنوان نماینده روستایی از توابع مناطق جدید که یکی از سه منطقه هنگ‌کنگ است، شرکت کند.

انوک یوئن یکی از مقامات کمیسیون امور انتخاباتی هنگ‌کنگ اما روز یکشنبه در نامه‌ای به چو اعلام کرد که وی به دلیل حمایت‌ از استقلال هنگ‌کنگ به عنوان گزینه‌ای برای مردم این شهر برای تعیین سرنوشت خودشان رد صلاحیت شده است.  

به گزارش رویترز، اگرچه چو در پاسخ به این نامه یوئن تاکید کرد که وی از استقلال هنگ‌کنگ حمایت نمی‌کند، اما یوئن باز هم تاکید کرد که چو به صورت تلویحی تایید کرده که وی از استقلال به عنوان گزینه‌ای برای مردم هنگ‌کنگ حمایت می‌کند.

چو گفت: من احتمالا این تصمیم مسخره و مضحک را در دادگاه به چالش خواهم کشید.من درست در زمانی از حقوق سیاسی اساسی خودم محروم شده‌ام که پکن سلطه‌اش بر هنگ‌کنگ را تشدید کرده است.

وی افزود: من در حال حاضر به عنوان یک قانون‌گذار منتخب با حمایت مردمی قوی انتخاب شده‌ام که ثباتم در این پست دولتی هرگز زیر سوال نرفته است. آنها باید صریحا به مردم هنگ‌کنگ بگویند که چه‌طور می‌توانند بدون رایزنی عمومی یا روند قانونی آستانه نظارت سیاسی را تغییر دهند.

این اقدام علیه چو، وی را به فهرستی از دیگر دموکرات‌ها اضافه کرد که از رقابت در انتخابات محروم شده‌اند؛ اقدامی که باعث تشدید نگرانی‌ها نسبت به شدیدتر شدن خط قرمزهای سیاسی توسط پکن شده است که می‌تواند جوانان ناراضی هنگ‌کنگ را از ورود به هرگونه شغل سیاسی مهم محروم کند.

یکی از سخنرانان دولت هنگ‌کنگ در بیانیه‌ای گفت: دولت با این تصمیم برای محروم کردن چو از کاندیداتوری موافق است و از آن حمایت می‌کند. ما همچنین هرگونه سانسور سیاسی، نقض آزادی‌بیان یا محرومیت از حقوق برای کاندیداتوری در انتخابات را رد می‌کنیم.

مقامات هنگ‌کنگ می‌گویند حق تعیین سرنوشت یا تلاش برای استقلال بیشتر از چین نقض قوانین اساسی این منطقه است. پکن تاکید دارد هنگ‌کنگ بخش جدایی‌ناپذیر چین است و این موضوع در قانون اساسی چین و هنگ کنگ تاکید شده است.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید