امروز : شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۲
یک سایت انگلیسی فاش کرد؛

تلاش ولیعهد امارات برای برکناری نخست‌وزیر بحرین

سایت میدل ایست آی اعلام کرد که ولیعهد ابوظبی برای برکناری نخست‌وزیر بحرین تلاش می‌کند.
 تلاش ولیعهد امارات برای برکناری نخست‌وزیر بحرین
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۳/۲۰ - ۱۱:۱۱ |
کد خبر : ۵۶۲۵ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، سایت میدل ایست آی به نقل از منابعی اعلام کرد: امارات و عربستان به سمت تنش‌ها در دولت بحرین گرایش دارند؛ جایی که حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین و خلیفه بن سلمان آل خلیفه، نخست‌وزیر این کشور بر سر قدرت در جنگی که ممکن است آینده سیاسی این کشور را تعیین کند، با هم رقابت می‌کنند.

پادشاه بحرین بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی امسال برای برکناری نخست‌وزیر تلاش خواهد کرد. خلیفه بن سلمان از سال ۱۹۷۱ در قدرت باقی مانده و قدرتمندترین و بانفوذترین فرد در این کشور است.

به گفته یک منبع عربی، مسن‌ترین رهبران شورای همکاری خلیج فارس نخست‌وزیر را حاکم واقعی بحرین می‌دانند و پادشاه را ضعیف می‌خوانند.

محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیز طرفدار پادشاه بحرین هستند و می‌خواهند نخست‌وزیر به حاشیه رانده شود. بن زاید برای نفوذ بیشتر در بحرین تلاش می‌کند و پادشاه را دوست و هم‌پیمان نزدیک خود می‌داند.

به گفته منابع مذکور، عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق عربستان با به حاشیه راندن خلیفه بن سلمان مخالف بود درحال حاضر نیز سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه کنونی عربستان و صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت معتقدند که خلیفه بن سلمان مرد مناسب در جایگاهی مناسب است.

محمد بن سلمان هیچ گونه روابطی با نخست‌وزیر بحرین ندارد و توجهی به فعالیتش‌هایش نیز نمی‌کند اما شاید در راستای حمایت از ولیعهد ابوظبی با برکناری نخست وزیر بحرین مخالفت نکند. درحالی که امارات موضع خود را نهایی کرده اما عربستان موضع واضحی ندارد.

شواهد کنونی اشاره دارند که تمایلی برای تغییر تاریخی در پست نخست وزیری بحرین بعد از پایان انتخابات سراسری آتی در واخر سال جاری میلادی وجود دارد البته هنوز تصمیم نهایی صادر نشده یا شاید بهتره گفته شود توافقی در این زمینه نشده است به ویژه که موضوع نیاز به رایزنی قبلی با امارات و عربستان دارد.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند