امروز : دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۱۹

گزارش دولت عراق درباره تخلف‌های انتخاباتی و لغو نتایج انتخابات خارج و آرای آوارگان عراقی

کابینه عراق با لغو نتایج انتخابات برگزار شده در خارج و آرای آوارگان به دلیل اثبات وجود تخلف‌های جدی موافقت کرد.
گزارش دولت عراق درباره تخلف‌های انتخاباتی و لغو نتایج انتخابات خارج و آرای آوارگان عراقی
چهارشنبه | ۱۳۹۷/۰۳/۱۶ - ۲۱:۱۴ |
کد خبر : ۵۶۱۲ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از سومریه نیوز، کابینه عراق در جلسه خود که به ریاست حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور برگزار شد، با توصیه‌ها و سفارش‌های مطرح شده در صورت‌جلسه کمیته عالی تشکیل شده درباره بررسی شکایت‌های انتخاباتی موافقت کرد و تاکید کرد، دست کم پنج درصد از آراء در تمامی مراکز انتخابات باید بازشماری شوند.

کابینه عراق همچنین تصمیم بر آن گرفت که نتایج انتخابات برگزار شده در خارج از کشور و آرای آوارگان را به دلیل اثبات وجود تخلف‌های شدید و تعمدها و تبانی‌ها لغو کند.

کابینه عراق به دو دستگاه‌ اطلاعات ملی و امنیت ملی و دستگاه‌های اطلاعاتی وزارت کشور دستور داد تا کسانی را که در آراء دستکاری کرده، تحت پیگرد قرار دهند و تدابیر قانونی در حق آنها بر اساس قانون کشور اتخاذ شود.

در همین حال، حیدر العبادی عنوان داشت: گزارشی که به دولت ارائه شده است، از دولت می‌خواهد تا نتایج انتخابات‌ برگزار شده در خارج از کشور و در اردوگاه‌های آوارگان را لغو کند و پنج درصد از آراء نیز به صورت دستی بازشماری شوند.

وی گفت، گزارش دولت عراق به این امر توصیه می‌کند که نتایج انتخابات برگزار شده در خارج از کشور و اردوگاه‌های آوارگان لغو شود. این گزارش‌ همچنین در مورد تخلف‌های جدی در انتخابات پارلمانی اخیر صحبت می‌کند.

العبادی عنوان داشت: برخی از اعضای کمیسیون عالی مستقل انتخابات از انجام سفر بدون اجازه قبلی منع شده‌اند.

این در حالی است که دستگاه عالی قضایی عراق اعلام کرد، هیچ نص قانونی اختیارات لغو نتایج انتخابات در داخل و خارج عراق را نمی‌دهد.

شورای مذکور افزود، هیچ نص قانونی به هیئت قضایی انتخابات اختیار لغو نتایج مشخصی از انتخابات را چه در داخل و خارج از عراق نمی‌دهد. این در حالی است که تعداد شکایت‌های رسیده به شورای کمیسیون انتخابات به ۱۸۸۱ مورد می‌رسد اما شکایت‌های رسیده به دست هیئت عالی قضایی تا روز دوشنبه ۱۲۲۱ مورد بود که طی مدت قانونی ۱۰ روزه تکلیف آنها مشخص خواهد شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند