امروز : چهارشنبه ۰۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۱

مردم اسلواکی انتخابات زودهنگام را خواستارند

در حالی که استعفای نخست‌وزیر اسلواکی هم نتوانسته خشم مردم را بابت قتل یک روزنامه‌نگار تحقیقی فرونشاند، ده‌ها هزار معترض با برگزاری تظاهرات سراسری خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.
مردم اسلواکی انتخابات زودهنگام را خواستارند
شنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۵:۴۶ |
کد خبر : ۵۲۵۸ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماه گذشته جسد یان کوچیاک ۲۷ ساله و نامزدش که به ضرب گلوله کشته شده بودند، در خانه پیدا شد. قتل این روزنامه‌نگار تحقیقی موجی از خشم مردم را که از ناکامی دولت در مقابله با فساد و پارتی‌بازی آن هم ۱۴ سال پس از پیوستن اسلواکی به اتحادیه اروپا ناراضی بودند، برانگیخت. معترضان در سومین روز از اعتراضات پیاپی، در حدود ۳۵ شهر دست به تظاهرات زده و با تکان دادن بنرهایی از جمله "دولت کارآمد نیست" و "فیکو بس است" اعتراضشان را اعلام کردند.

کارولینا فارسکا، یکی از سازمان‌دهندگان اعتراضات در جمع حدود ۵۰ هزار نفر از معترضان در براتیسلاو، پایتخت اسلواکی گفت: رهبران ائتلافی به هر قیمتی به قدرت چسبیده‌اند و حاضرند تمام رسوایی‌های فساد را لاپوشانی کنند.

مرگ کوچیاک که درباره اتهامات جعل علیه تاجرانی با ارتباطات سیاسی تحقیق می‌کرد، بزرگترین اعتراضات اسلواکی از زمان سقوط کمونیسم در ۱۹۸۹ را رقم زد. رابرت فیکو پنج‌شنبه از مقام نخست‌وزیر اسلواکی کناره‌گیری کرد و قدرت را به معاونش واگذار کرد تا دولت به کارش ادامه دهد. وزیر کشور او هم این هفته استعفا کرد اما منتقدان می‌گویند فیکو همچنان به حکومت ادامه خواهد داد. کوچیاک پیش از مرگش به دنبال کشف ارتباطات مافیای ایتالیا با تاجران اسلواکی بود.

فیکو وعده داد تا همچنان از رهبران حزبی فعال باقی بماند و همین موجب شده تا برخی نگران شوند ماندن او  اقدامات پیتر پلگرینی، متحد او را که مسوول تشکیل دولت است، تحت تاثیر قرار می‌دهد. انتظار می‌رود پلگرینی به زودی کابینه جدیدی اعلام کند. ‌

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند