امروز : شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۳
یک کارشناس عراقی جهان عرب با اشاره به سفر اخیر حریری به ریاض:

عربستان برای شکست حزب‌الله در انتخابات به دنبال بازسازی ائتلاف‌هایش در این کشور است

یک کارشناس عراقی جهان عرب، با اشاره به سفر اخیر سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان به ریاض، گفت: این سفر نشان دهنده شکست عربستان در تحمیل سیاست‌هایش به لبنان است.
عربستان برای شکست حزب‌الله در انتخابات به دنبال بازسازی ائتلاف‌هایش در این کشور است
دوشنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۲۱:۲۱ |
کد خبر : ۵۲۳۱ |
بین الملل
 

نجاح محمد علی با اعلام مطلب فوق گفت: سعدالحریری به دعوت ملک سلمان پادشاه ریاض و به منظور بهبود روابطش با عربستان که به علت بازداشتش در ریاض در نوامبر سال گذشته و اعلام استعفای وی از آنجا دچار خدشه شده بود، به این کشور سفر کرده است.

وی همچنین به در پیش بودن برگزاری انتخابات پارلمانی در لبنان اشاره کرد و گفت: با توجه به این موضوع عربستان با قدرت تلاش می‌کند ائتلاف‌هایشان را داخل لبنان بازسازی کند تا نفوذش را در لبنان که از زمان استعفای حریری و بازگشت او به لبنان تضعیف شده، تقویت کند زیرا فشار عربستان به سعدالحریری برای استعفا بر هم‌پیمانان این کشور در لبنان از جمله اشرف ریفی (مدیرکل سابق اطلاعات لبنان) و سمیر جعجع ضربه وارد کرد.

وی با بیان اینکه عربستان به منظور مقابله با حزب‌الله لبنان و هم‌پیمانانش و جلوگیری از پیروزی آنها در انتخابات تلاش دارد تا ائتلاف‌هایش را در بیروت تقویت کند، افزود: اسرائیل نیز خواهان تحقق این امر است  چنان که  آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی نیز با طرح این ادعا که مقاومت لبنانی نیست بلکه جزئی از سپاه قدس ایران است خواهان عدم پیروزی جریان مقامت در انتخابات پیش‌رو در لبنان شده است. موضوعی که آمریکایی‌ها نیز به دنبال آن هستند و در همین چارچوب چندی پیش رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به لبنان سفر کرد.

این کارشناس مسائل جهان عرب با بیان اینکه محافل سیاسی حامی حریری منتظرند تا ببینند او از دیدارهای اخیرش با ملک سلمان پادشاه عربستان و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور چه نتایجی  به دست می‌آورد،‌ گفت: آنها به دلیل استقبال گرم از سعدالحریری در فرودگاه به عنوان رییس دولت لبنان و دیدارهای صورت گرفته این سفر را مثبت می‌بینند. از دیگر سو محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نیز در گفت‌وگویی با روزنامه واشنگتن پست گفت وضعیت فعلی حریری بهتر از وضعیت حزب‌الله است.

نجاح ادامه داد:  در حال حاضر نگاه عربستان نسبت به  اسلوب و رفتار حریری مثبت است. برخلاف نوامبر سال گذشته که مسئولان سعودی به نیابت از وی سخن گفتند، رفتار حقیرانه‌ای با او داشتند و حریری  را مجبور کردند که از عربستان استعفای خود را از سمت نخست‌وزیر لبنان اعلام کند.

این کارشناس مسائل جهان عرب همچنین با اعتقاد بر اینکه به تازگی عربستان واکنش‌های مثبت دیگری نیز از مقامات لبنانی دریافت کرده، گفت: چندی پیش آقای نبیه بری رییس پارلمان لبنان دیدارش با نزار العلولا (مشاور دفتر سلطنتی عربستان که مامور اداره پرونده لبنان) که به این کشور سفر کرده بود را مثبت توصیف کرد. او همچنین در جلسه پارلمان اعلام کرد که هیات عربستانی بار دیگر به لبنان خواهد آمد و این سفر در چارچوب ترمیم و بهبود روابط ریاض و تمام بیروت صورت می‌گیرد.

نجاح خاطرنشان کرد: این سخنان نشان دهنده عدول و بازگشت واضح در مقابل عربستان از سوی برخی از مقامات لبنانی  است. عربستانی که بعد از استعفای حریری، حزب‌الله را تهدید کرد و اسرائیل را جهت حمله به حزب‌الله تشویق کرد. از دیگر سو ما شاهد هیچگونه اظهارات یا واکنشی منفی در ارتباط با این مسائل از سوی حزب‌الله نبوده‌ایم زیرا آنها هرگونه واکنش منفی در ارتباط با این موضوع را در تناقض با اظهارات نبیه بری که هم‌پیمان آنان است، می‌دانند.

این کارشناس مسائل جهان عرب خاطرنشان کرد: محمد فنیش وزیر ورزش و جوانان لبنان (عضو ارشد حزب الله) و دیگر مقامات حزب‌الله نیز ضمن اینکه ارتباط این  «سفر حریری به عربستان » با انتخابات آتی لبنان را  رد نکردند، اعلام کردند حزب‌الله از این دیدارها ناراحت نیست. آنها تنها از دیدارهایی که خارج از چارچوب رسمی بوده  است ، انتقاد کردند. مقامات نزدیک به حزب‌الله همچنین اعلام کردند که حزب‌الله به بررسی‌های خود در مورد سفر اخیر هیات سعودی به لبنان که قبل از سفر حریری به ریاض صورت گرفت ادامه خواهند داد و به نتایج و اهداف این دیدارها که ممکن است منجر به حمایت از ائتلاف 14 مارس( تحالف 14 آذار)در انتخابات آتی شود، توجه دارند.

نجاح تاکید کرد: آنها در انتظار این هستند که ببینند سفر حریری به عربستان چه نتایجی به همراه داشته و چه تاثیری بر جریان المستقبل (جریان وابسته به حریری) که قرار است در روزهای آتی برنامه‌هایش را برای انتخابات اعلام کند، خواهد داشت. همچنین آنها منتظر نتایج کنفرانس‌های پاریس و رم در رابطه با لبنان و کمک‌هایی که ممکن است عربستان به لبنان کند، هستند.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: حامیان سعدالحریری اخیرا ویدئویی از دیدار او از یک مدرسه ابتدایی قبل از سفرش به ریاض و پاسخ او به سوالات آماده و از پیش برنامه‌ریزی شده در رابطه با تفاوت شیعه و اهل سنت منتشر کرده‌اند ، پاسخ‌های حریری در این ویدئو به گونه‌ای است که نشان می‌دهد او در این روزها و در روزهای نزدیک به انتخابات تلاش می‌کند که از پوشش سعودی بیرون بیاید و بر هویت لبنانی‌اش تاکید کند.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند