امروز : پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۳

اعلام نتایج نهایی انتخابات هندوراس به تعویق افتاد/هرناندز فعلا پیشی گرفته است

دادگاه انتخابات هندوراس اعلام کرد: به دنبال شمارش آرا مشخص شد که خوآن اورلاندو هرناندز رئیس جمهور کنونی این کشور در انتخابات ریاست جمهوری از رقیب خود پیش است.
اعلام نتایج نهایی انتخابات هندوراس به تعویق افتاد/هرناندز فعلا پیشی گرفته است
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۰۹/۰۹ - ۲۱:۵۷ |
کد خبر : ۳۸۴۹ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس تازه‌ترین آمار دادگاه انتخاباتی هندوراس، هرناندز با کسب ۴۲.۲۱ درصد از آرا با اختلاف بسیار کمی از سالوادور ناسرالا رقیب خود از حزب اپوزیسیون پیشی گرفته است.

این در حالیست که مقامات هندوراس اواخر روز چهارشنبه اعلام کردند که اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور به تعویق افتاده و ناسرالا نیز اعلام کرده که شمارش آرای دادگاه انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسد.

اگرچه هر دو نامزد پیشتر متعهد شده بودند تا به نتایج نهایی این انتخابات احترام بگذارند و بیانیه‌هایی را با میانجی‌گری سازمان کشورهای آمریکایی در این زمینه امضا کرده‌اند، اما ناسرالا در کنفرانسی خبری اعلام کرد که این سند هیچ اعتباری ندارد و این شمارش را رد می‌کند.

ناسرالا گفت: من این سند را پیش از تغییر نتایج شمارش آرای دادگاه انتخابات امضا کرده بودم این یک دام است. براساس توافق با سازمان کشورهای آمریکایی قرار بود به نتایج قابل اعتماد و بدون تغییرات انتخابات احترام بگذاریم اما دادگاه انتخابات این اسناد را در دو روز اخیر تغییر داده است. این غیرقابل قبول است. ما نتایج سیستم متقلب دادگاه انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسیم. من بر اساس تصمیم مردم رئیس جمهور جدید و به حق هندوراس هستم.

از سوی دیگر هرناندز در صفحه توئیتر نوشت: ما باید منتظر نتایج نهایی بمانیم و به آن احترام بگذاریم. من خواستار شفاف‌سازی از جانب دادگاه انتخابات و ملاحظه از جانب احزاب هستم. هندوراس مستحق این است.

در همین حال آمریکا نیز از مقامات انتخاباتی هندوراس خواست تا هر چه سریعتر و بدون هیچ گونه تاخیری نتایج آرای انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه در هندوراس را بررسی و اعلام کند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: همزمان با اینکه قرار است به زودی نتایج نهایی و رسمی انتخابات ریاست جمهوری هندوراس اعلام شود واشنگتن از تمامی طرفین می‌خواهد تا صبر و آرامش پیشه کنند.

وی افزود: بسیار مهم است که مقامات انتخاباتی هندوراس بتوانند در فضایی شفاف و آزاد و بدون دخالت وظایف خود را انجام دهند. ما از تمامی نامزدها می‌خواهیم تا به این نتایج احترام بگذارند.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید