امروز : یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۹

پارلمان اقلیم کردستان عراق با تقسیم اختیارات ریاست اقلیم موافقت کرد

جلسه فوق‌العاده پارلمان اقلیم کردستان که برای تعیین تکلیف پست ریاست این اقلیم تشکیل شده بود، عصر امروز (یکشنبه) با قرائت نامه بارزانی و بررسی آن به کار خود پایان داد.
پارلمان اقلیم کردستان عراق با تقسیم اختیارات ریاست اقلیم موافقت کرد
دوشنبه | ۱۳۹۶/۰۸/۰۸ - ۱۲:۰۳ |
کد خبر : ۲۶۷۵ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از شبکه روداو، پارلمان اقلیم کردستان عراق در جلسه اخیر خود با ۷۰ رأی موافق و ۲۳ رأی مخالف، با تقسیم اختیارات ریاست این منطقه موافقت کرد.

بدین ترتیب پارلمان اقلیم کردستان عراق قدرت مسعود بارزانی را از او سلب کرد. بارزانی از نمایندگان خواسته است اختیاراتش را به نخست‌وزیر اقلیم کردستان، پارلمان و قوه قضاییه تفویض کنند.

در این جلسه بر خلاف نشست‌های پیشین پارلمان نمایندگان تمامی احزاب از جمله دو حزب اپوزیسیون گوران (تغییر) و جماعت اسلامی حضور داشتند و مساله تقسیم اختیارات رئیس اقلیم کردستان بین پارلمان، نهاد نخست وزیری و دستگاه قضایی مورد بررسی قرار گرفت.

این پیشنهاد از سوی خود مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان که یکم نوامبر رسما دوره ریاستش بر اقلیم پایان می‌یابد، مطرح شده بود و مورد حمایت دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات قرار داشت.

در جلسه امروز بحث‌های تندی میان نمایندگان احزاب گوران و جماعت اسلامی که با این پیشنهاد بارزانی مخالف بودند، با نمایندگان دو حزب دیگر روی داد. گوران و جماعت اسلامی خواهان برچیده شدن کامل سمت ریاست اقلیم و دادن اختیارات آن به سه نهاد دیگر به ویژه نهاد نخست وزیری بودند. این در حالی است که در پیشنهاد بارزانی بحث تعلیق موقت این سمت تا برگزاری انتخابات مطرح شده بود.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند