امروز : پنج شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۲

پلوسی از پنس خواست ترامپ را برکنار کند

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار فعال سازی اصل ۲۵ قانون اساسی در خصوص برکناری رئیس جمهور به عنوان "وضعیت اضطراری" شد.
پلوسی از پنس خواست ترامپ را برکنار کند
جمعه | ۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۲۲:۵۱ |
کد خبر : ۱۱۸۰۰ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از آناتولی، نانسی پلوسی ، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از مایک پنس، معاون ترامپ خواست با اجرای متمم ۲۵ قانون اساسی دونالد ترامپ، را از ریاست جمهوری برکنار کند.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ترامپ "فردی بسیار خطرناک است که نباید به کار خود ادامه دهد و این یک وضعیت اضطراری درجه یک است."

وی افزود اگر مایک پنس معاون رئیس جمهور با اجرای ماده ۲۵ قانون اساسی موافقت نکند، کنگره مستقیما برای استیضاح ترامپ اقدام میکند.

پلوسی ادامه داد: "فکر نمی کنم طولانی شدن پاسخ از معاون رئیس جمهور طول بکشد. یا بله است یا نه."

نانسی پلوسی افزود که هر روز از ۱۳ روز باقی مانده از ریاست جمهوری دونالد ترامپ ممکن است تبدیل به «نمایشی از وحشت» شود. او همچنین دونالد ترامپ را خطری «مرگبار» برای شهروندان آمریکا و دموکراسی این کشور توصیف کرد.

رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده تاکید کرد که در انتظار تصمیم مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و دیگر اعضای کابینه دونالد ترامپ برای برکناری او از قدرت است. وی تهدید کرد که در صورت عدم برکناری رئیس جمهوری مجلس نمایندگان طرح استیضاح رئیس جمهوری را بار دیگر بررسی و تصویب خواهد کرد.

نانسی پلوسی در بخش دیگری از سخنانش حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن را «بزرگترین هدیه» دونالد ترامپ به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دانست.

کنگره آمریکا در ساعات اولیه بامداد روز پنجشنبه پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر را تائید کرد. نشست مشترک مجلس نمایندگان و مجلس سنا پس از وقفه ای چند ساعته که به دنبال حمله گروهی از هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره ایجاد شد نشست خود را از سر گرفتند.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا، نیز از مایک پنس معاون رئیس جمهور خواست با استناد به متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا، دونالد ترامپ را از سمت خود برکنار کند.

شومر در بیانیه‌ای گفت: «آنچه دیروز در کنگره ایالات متحده رخ داد یاغی‌گری علیه ایالات متحده بود که محرکش رئیس جمهوری بود. این رئیس جمهوری حتی یک روز دیگر نباید در سمت خود باقی بماند.»

شومر و شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه خواستار برکناری ترامپ، یا از طریق متمم بیست و پنجم قانون اساسی، یا استیضاح او شده‌اند.

شومر در ادامه گفت: «سریعترین و  موثرترین راه  برای برکناری  این رئیس جمهوری  – حتی امروز – این است که معاون رئیس جمهوری بی‌درنگ به متمم بیست و پنجم استناد کند. اگر معاون رئیس جمهور و کابینه دولت نخواهد به مسئولیتش عمل کند، کنگره باید دوباره تشکیل جلسه بدهد و رئیس جمهوری را استیضاح کند.»

آدام کینزینگر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان نیز روز پنجنشبه گفت که برکناری ترامپ با استناد به متمم بیست و پنجم «اقدامی صحیح برای حفظ دموکراسی کشور» است.

رسانه های آمریکایی گزارش دادند که تعدادی از وزرای دولت در مورد احتمال فعال کردن اصل ۲۵ قانون اساسی پس از حوادث چهارشنبه شب  بحث و تبادل نظر کردند. فعال سازی این اصلاحیه مستلزم آن است که دولت به ریاست معاون رئیس جمهور برای رای گیری در مورد تصمیم استیضاح ترامپ تشکیل جلسه دهد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید