امروز : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۹

الکساندر لوکاشنکو از برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی بلاروس خبر داد

رئیس جمهوری بلاروس از برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در این کشور خبر داد؛ اصلاحی که با محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری به مجلس این کشور قدرت بیشتری خواهد داد.
الکساندر لوکاشنکو از برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی بلاروس خبر داد
پنج شنبه | ۱۳۹۹/۱۰/۱۱ - ۲۳:۰۳ |
کد خبر : ۱۱۷۲۵ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، خبرگزاری دولتی بِلتا با مخابره این خبر تنها به تاکید الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس بر برگزاری این همه‌پرسی اشاره کرد ولی موعد احتمالی برگزاری آن را اعلام نکرد.

به نقل از یورونیوز، لوکاشنکو یک ماه پیش نیز از احتمال کناره‌گیری از قدرت در صورت تصویب قانون اساسی جدید بلاروس سخن گفته بود.

الکساندر لوکاشنکو که پس از برگزاری انتخابات بحث‌برانگیز ۹ اوت گذشته برای ششمین بار به مقام ریاست جمهوری بلاروس رسیده، طی چهار ماه گذشته با موج بی‌پایان اعتراض‌های مردمی نسبت به نتایج این انتخابات مواجه بوده است. او که همواره برای سرکوب این اعترض‌ها تلاش کرده، از سوی مخالفان به تقلب در انتخابات متهم است.

در همین حال، اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده که نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری بلاروس را به رسمیت نمی‌شناسد و همگام با مخالفان لوکاشنکو خواستار کناره‌گیری او از قدرت و برگزاری انتخابات آزاد در این کشور شده است.

مخالفان رئیس جمهوری بلاروس معتقدند که اظهارات گاه و بیگاه لوکاشنکو در خصوص کناره‌گیری از قدرت و برگزاری رفراندوم قانون اساسی تلاش تازه او برای خرید وقت بیشتر برای باقی ماندن در قدرت است.

الکساندر لوکاشنکو با استفاده از عدم محدودیت موجود در قانون اساسی بلاروس و با اتکا به اختیارات بالایی که این قانون به او داده، از ۲۶ سال پیش تا کنون خود را در سمت ریاست جمهوری این کشور حفظ کرده است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید