امروز : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۱۲

همه‌چیز درباره انتخابات سراسری اخیر در پاکستان

رایزنی فرهنگی کشورمان در اسلام‌آباد درباره انتخابات سراسری در پاکستان گزارش مفصلی را منتشر کرده که در آن به جنبه‌های مختلف این انتخابات پرداخته شده است.
همه‌چیز درباره انتخابات سراسری اخیر در پاکستان
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۵/۱۴ - ۱۲:۱۰ |
کد خبر : ۵۹۳۲ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، این گزارش به شرح زیر است: انتخابات مجالس ملی و ایالتی پاکستان چهارشنبه مورخ ۲۵ ماه ژوئیه ۲۰۱۸ میلادی با حضور قشرهای مختلف مردم و به منظور تعیین سرنوشت دولت آتی این کشور، زیر نظر شدیدترین تدابیر امنیتی آغاز شد. بیش از ۳۷۰ هزار نیروی ارتش در کنار ده‌ها هزار نیروی پلیس، سپاه مرزی و یگان ضدتروریسم انتخابات پاکستان را در شهرهای سراسر این کشور زیر نظر تدابیر شدید امنیتی خود قرار دادند. بیش از ۱۰۵ میلیون پاکستانی واجد رای با هدف تعیین سرنوشت کشور خود، انتخاب دولت جدید این کشور برای پنج سال آینده و امید به پایان یافتن مشکلات کشور به حوزه‌های اخذ رای مراجعه کرده و رای خود را به صندوق انداختند. رای گیری از ساعت ۸ صبح به وقت محلی در نقاط مختلف پاکستان با حضور گسترده مردم این کشور و نظارت ناظران داخلی و خارجی آغاز شد و اخذ رای تا ساعت ۱۸ عصر ادامه داشت. هر حزب سیاسی که قرار است حاکمیت و قدرت را در پاکستان برای پنج سال آینده برعهده گیرد با چالش قابل توجهی از سوی رقبای سیاسی روبرو است. در بیش از ۷۰ سال گذشته یعنی از سال ۱۹۴۷ که پاکستان استقلال خود را از بریتانیا به دست آورد تاکنون که حکومت این کشور بین نهادهای نظامی و غیرنظامی دست به دست شده، برای دومین بار است که یک حکومت غیرنظامی توانسته است دوران خود را به پایان برساند. انتقال مسالمت آمیز قدرت به دولت منتخب بعدی برای دومین بار در تاریخ ۷۱ ساله پاکستان صورت می‌گیرد، این تحول پس از اتمام دوره تصدی دولتهای پیشین حزب مردم و حزب مسلم لیگ نواز انجام می‌شود و می‌تواند به عنوان نقطه عطفی در تاریخ سیاسی پاکستان دیده شود.

مردم پاکستان همزمان نمایندگان دو مجلس ملی (فدرال) و مجالس ایالتی در پنجاب، سند، بلوچستان و خیبرپختونخواه را انتخاب کردند. کمیسیون انتخابات پاکستان نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: در مجموع ۱۲ هزار و ۵۷۰ نامزد انتخاباتی برای کسب ۸۴۹ کرسی مجالس ملی و ایالتی این کشور رقابت می‌کنند و در این دور از انتخابات پاکستان تقریبا یکصد و پنج میلیون شهروند (مرد و زن) واجد شرایط برای رای دادن هستند. این کمیسیون افزود: سرنوشت ۹ کرسی مجالس ملی به دلیل کشته شدن نامزدهای انتخاباتی درپی حملات تروریستی یا نقض قوانین انتخاباتی، در حوزه های انتخاباتی پس از انتخابات عمومی مشخص می‌شود. حدود سه هزار و ۴۵۰ نفر برای راهیابی به مجلس ملی این کشور که دارای ۳۴۲ کرسی است ثبت‌نام کرده‌اند، ۲۷۲ عضو این مجلس به صورت مستقیم انتخاب می‌شوند و ۱۰ کرسی به اقلیت‌ها و ۶۰ کرسی نیز به زنان اختصاص داده شده است. همچنین، هشت هزار و ۴۰۰ نامزد دیگر در چهار ایالت پاکستان نیز برای دستیابی به ۵۷۷ کرسی مجالس ایالتی با یکدیگر رقابت می‌کنند. شبکه‌های مختلف خبری پاکستان نیز با پخش برنامه‌های زنده از محل حوزه های اخذ رای در شهرهای مختلف این کشور شهروندان را برای شرکت گسترده تر در انتخابات و استفاده از حق رای خود ترغیب کردند.

 

شیوه تعیین دولت آتی در پاکستان

پاکستان نظامی پارلمانی دارد و مردم این کشور برای انتخاب نمایندگان پارلمان‌های ایالتی و ملی این کشور پای صندوق‌های رأی رفتند.

پس از انتخاب نمایندگان پارلمان حزب پیروز که بیشترین تعداد نمایندگان را در پارلمان ملی داشته باشد تشکیل قدرت داده و نخست وزیر و وزرای کابینه را مشخص خواهد کرد.

پارلمان‌های ایالتی نیز وظیفه تشکیل حکومت‌های ایالتی را به‌عهده دارند و می‌توانند سروزیر یک ایالت را مشخص کنند.

رئیس جمهور پاکستان توسط رأی تمام اعضای پارلمان‌های ایالتی و ملی و سنای پاکستان انتخاب خواهد شد.

انتخابات پاکستان هر ۵ سال یک‌بار برگزار می‌شود و این اولین باری است که سه بار پیاپی انتخابات تکلیف دولت پاکستان را مشخص می‌کند.

نتایج قطعی و رسمی انتخابات پاکستان ۲۰۱۸

کمیته نظارت بر انتخابات پاکستان سرانجام نتایج قطعی انتخابات در این کشور را اعلام کرد.

به گزارش و به نقل از سایت کمیته نظارت بر انتخابات پاکستان (Election Commission of Pakistan)، سرانجام نتایج قطعی انتخابات پاکستان اعلام شد تا تکلیف دولت آینده این کشور به مدت پنج سال مشخص شود.

گزارش‌ها حاکی است تلاش‌های عمران خان به نتیجه رسیده و کاپیتان سابق تیم ملی کریکت پاکستان که یک بار جام جهانی را برای کشورش به ارمغان آورده است اینک رهبری این کشور را به عهده خواهد گرفت.

طبق اعلام رسمی کمیته نظارت بر انتخابات در ۲۵۱ منطقه انتخاباتی مربوط به پارلمان ملی پاکستان نتایج زیر حاصل شد و حزب تحریک انصاف با به دست آوردن بیشترین رای می‌تواند دولت آینده پاکستان را شکل دهد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید