تحلیف اردوغان به عنوان اولین رئیس‌جمهور اجرایی ترکیه

رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (دوشنبه) در پارلمان این کشور سوگند یاد کرده و کابینه خود را براساس سیستم جدید ریاست جمهوری اعلام می‌کند.
تحلیف اردوغان به عنوان اولین رئیس‌جمهور اجرایی ترکیه
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ - ۱۲:۵۰ |
کد خبر : ۵۸۲۷ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از پایگاه خبری آناتولی، انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی با پیروزی رجب طیب اردوغان به پایان رسید و حالا زمان اعلام کابینه با سیستم جدید ریاست جمهوری است.

روز شنبه، قانونگذاران منتخب ترکیه در پارلمان سوگند یاد کردند. مجمع عمومی ترکیه به ریاست موقت دورموش ییلماز آغاز به کار کرد.

امروز ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه به وقت محلی اردوغان در پارلمان ترکیه سوگند یاد می کند.

ابراهیم کالین، معاون رئیس جمهوری ترکیه گفت: مراسم آغاز به کار اردوغان همین امروز و در ساعت ۱۸ به وقت محلی در ساختمان ریاست جمهوری خواهد بود.

در این مراسم ۲۲ تن از روسای کشورها و ۲۸ نخست وزیر و رئیس پارلمان و همچنین نمایندگانی از ترکیه حضور دارند. همچنین ۱۰ هزار تن دیگر به همراه رهبران جوامع مذهبی در این مراسم حاضر خواهند شد.

اردوغان در سخنرانی نشست گروه حزب حاکم در پارلمان، کابینه خود را بر اساس سیستم جدید ریاست جمهوری در ساعت ۲۱ به وقت محلی اعلام می‌کند.

رئیس‌جمهور ترکیه گفه است که وزیران و معاونانش را از میان اعضای پارلمان انتخاب کرده است.

وی پیش از این نیز گفته بود که کابینه‌اش را با اشخاصی که عضو حزب حاکم عدالت و توسعه نیستند چیده است.

براساس سیستم جدید کابینه ریاست‌جمهوری متشکل از وزیرانی است که نمی‌توانند به عنوان اعضای پارلمان خدمت کنند بنابراین هر عضو پارلمان که از سوی اردوغان به عنوان وزیر انتخاب شود مجبور به انصراف از پارلمان است .

به گفته اردوغان اولین نشست کابینه ۱۳ ژوئیه(۲۲ تیر) برگزار خواهد شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند