چهار پرسش جدید در مورد سوریه که ترامپ باید پاسخ دهد!/ آیا ترامپ حاضر است برای پشتیبانی از کردهای سوریه وارد جنگ شود؟

با توجه به اینکه گروه تروریستی داعش به پایان کار خود نزدیک شده است، به همین جهت بازیگران ذی نفوذ در بحران سوریه نیز ممکن است با این شرایط جدید، راهبرد و تاکتیک های نوینی را در پیش گیرند.
چهار پرسش جدید در مورد سوریه که ترامپ باید پاسخ دهد!/ آیا ترامپ حاضر است برای پشتیبانی از کردهای سوریه وارد جنگ شود؟
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۰۸/۲۵ - ۱۷:۱۳ |
کد خبر : ۳۴۸۰ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، شورای روابط خارجی آمریکا چهار پرسش مشخص در رابطه با استراتژی ترامپ در سوریه مطرح کرده است.

 
 
آمریکا تا کی از کردهای سوریه حمایت خواهد کرد؟
 

نخستین پرسش این است که آیا آمریکا به حمایت از کردهای سوریه ادامه خواهد داد و به آن ها متعهد خواهد بود یا خیر؟ آمریکا قصد دارد چه چیزی به آنها ارائه کند؟ اسلحه؟ پول؟ یا مشروعیت؟
 
نیروهای عملیات ویژه آمریکا در سوریه می گویند که می خواهند همچنان به همکاری و حمایت خود از کردهای سوریه ادامه دهند. آمریکایی ها این نیروهای دموکراتیک کرد سوریه را مانعی در برابر نفوذ ایران در سوریه قلمداد می کنند و به همین جهت، می خواهند به حمایت خود از آنها ادامه دهند.
 
در همین زمینه، برت مک گرک، فرستاده ویژه آمریکا در جنگ با داعش پس از جلسه با مقامات دفاعی در ویرجینیا گفت: من در هفته گذشته در سوریه بودم. کلاس های آموزشی ما برای نیروهایی که در حال آموزش هستند کاملا پر است. ما نیروهای بیشتری از آنچه می توانیم آموزش دهیم، استخدام کرده ایم؛ بنابراین، این حمایت مناسبی است که ما نسبت به آن احساس خوبی داریم.
 
ژنرال پل فانک، فرمانده کل نیروهای ایالات متحده در عراق و سوریه نیز اخیرا گفته است: «من فکر می کنم ما باید خودمان را برای تعهد بلند مدت به شرکایمان در این منطقه آماده کنیم».

 
چهار سوال جدید در مورد سوریه که ترامپ باید پاسخ دهد!/ آیا ترامپ حاضر است برای پشتیبانی از کردهای سوریه وارد جنگ شود؟ 
 
 جیمز جرارد، فرمانده ارشد آمریکایی نیز گفت: ما متعهد به حمایت از نیروهای اتحاد دموکراتیک کرد تا شکست کامل داعش هستیم و پس از آن نیز با توجه به شرایط سیاسی و میدانی از آن ها پشتیبانی خواهیم کرد.

 
آنچه جرارد توصیف کرده، حاکی از آن است که تعهد آمریکا به گروه های کرد فراتر از ارسال نیرو به سوریه برای جنگ علیه داعش و کمک به آن ها بوده است و به نظر می رسد این یک هدف کلی دولتی است که ممکن است ماه ها و سال ها ادامه داشته باشد.

 
طرح ترامپ برای مقابله با پیشروی نیروهای سوریه و روسیه به سمت مناطق تحت تصرف کردها چیست؟
 
 
اگر تانک های ارتش سوریه با پشتیبانی جنگنده های روسیه به سمت مناطق تحت تصرف نیروهای تحت حمایت آمریکا حرکت کنند، آمریکا چه خواهد کرد؟
 
«جیمز جرارد»، فرمانده عملیات ویژه نیروهای ائتلاف بین‌المللی در این زمینه از پاسخ به این سؤال طفره رفته و بدان پاسخی نداد.
 
پنتاگون باید طرحی برای جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه و روس ها به سوی مناطق تحت تصرف نیروها کرد تحت حمایت آمریکا داشته باشد. در این زمینه، ترامپ باید خطوط قرمزی را ترسیم کند. همه منتظرند تا ببینند که ارتش سوریه با کمک روسیه چه می خواهد بکند.
 
به نظر می رسد، اعضای کنگره تمایل اندکی برای ورود به یک جنگ جدید در خاورمیانه دارند؛ به ویژه آنکه آنها منافع اندکی را در این جنگ می بینند؛ اما کردها انتظار دارند، آمریکا در ادامه و تا آخر در کنار آنها باشد و از آنها حمایت کند. در غیر این صورت، ارتش سوریه به راحتی مناطق تحت تصرف کردها را باز پس خواهد گرفت.
 
نقشه راه صلح چیست و مسئولیت آن با کیست؟
 
جنگ داخلی سوریه چگونه و چه وقت پایان می یابد و نظام سوریه با توجه به دستاوردهای اخیرش تا چه اندازه ای حاضر است، پای میز مذاکرات بنشیند؟ همه می گویند، جنگ در ژنو پایان می یابد؛ اما آیا واشنگتن نقشی خواهد داشت؟ چه کسانی پشت میز مذاکره می نشینند؟ کاخ سفید پیشتاز مذاکرات خواهد بود یا نقشش کمرنگ می شود؟ با توجه به وضعیتی که سیاستمداران آمریکایی به وجود آورده اند، آیا بشار اسد در قدرت خواهد ماند؟ زمان آن رسیده است که بشار اسد کنار رود و این سیاستی است که ترامپ باید دنبال کند.
 
بر خلاف تلاش های جان کری، ترامپ خودش را در درون یک موقعیت صلح آمیز در سوریه نمی بیند. هیچ چشم انداز مشخصی وجود ندارد. این در حالی است که ولادیمیر پوتین مستقیم خودش را درگیر کرده و دنبال کنترل و تسلط بر فرایند مذاکرات ژنو و به آغوش کشیدن کردهاست، در صورتی که آمریکا آن ها را کرده است.
 
مسکو با تهران برای برگزاری نشست 18 نوامبر سوچی در مورد سوچی همکاری می کند؛ این در حالی است که گروه های معارض و ترکیه آن را رد کرده اند. به نظر می رسد، هنوز نگاه ها به سمت ژنو است!
 
عربستان و دولت های خلیج فارس کجا هستند؟
 
آیا سعودی ها و دیگر کشورهای خلیج فارس مایل به کمک به بازسازی سوریه به شیوه ای معقول هستند؟ نیات پاکی در اینجا مورد نیاز است. مک گورک اخیرا به همراه ثامر السبهان وزیر مشاور دربار سعودی در کشورهای خلیج فارس از رقه دیدار کردند و سعودی ها وعده دادند که کمک های لازم برای بازسازی سوریه را در نظر خواهند گرفت.
 
آنچه واضح است اینکه عربستان سعودی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس استراتژی مشخصی در سوریه ندارند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید