امروز : سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۸

کاتالونیا زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال را تایید می‌کند

پیش‌بینی می‌شود کاتالونیا امروز (چهارشنبه) برگزاری همه‌پرسی یکم اکتبر بر سر اعلام استقلال از اسپانیا را تایید کند. دولت اسپانیا این همه‌پرسی را غیر قانونی می‌داند و متعهد شده تا از آن جلوگیری کند.
کاتالونیا زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال را تایید می‌کند
چهارشنبه | ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ - ۱۹:۲۹ |
کد خبر : ۲۴۸۹ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، قانون‌گذاران کاتالونیا قصد دارند به قوانینی برای تصویب این همه‌پرسی و تعیین چارچوبی قانونی برای تشکیل یک کشور مستقل رای دهند. احتمال تصویب این قوانین زیاد است، چرا که احزاب پشتیبان استقلال در پارلمان منطقه‌ای، اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارند.

نظرسنجی‌های صورت گرفته در منطقه شمال شرقی اسپانیا به مرکزیت بارسلونا، نشان می‌دهد در پی پیشرفت اقتصادی اسپانیا حمایت‌ها از خودمختاری این منطقه رو به کاهش است اما اکثریت مردم این منطقه به طور جدی خواستار شرکت در این همه‌پرسی هستند.

کارلس پوگدمون، رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا در یک نشست خبری گفت، حدی برای شرکت کنندگان در این همه‌پرسی برای الزام‌آور بودن آن وجود نخواهد داشت. وی اعلام کرد، صندوق‌ها و برگه‌های رای و همچنین مسئولان انتخاباتی برای همه‌پرسی آماده هستند.

بر اساس قوانین جدید، در صورت به دست آوردن اکثریت آرا برای جدایی از اسپانیا، پارلمان کاتالونیا استقلال خود را ظرف 48 ساعت اعلام خواهد کرد.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در کنفرانسی خبری گفته، دولت از تمام نیروی قانونی خود بهره خواهد گرفت تا از برگزار نشدن همه‌پرسی در یکم اکتبر اطمینان حاصل کند.

وی تصریح کرد: کاتالونیا امیدوار است قانون اساسی و حاکمیت اسپانیا را دور بریزد اما این اتفاق نخواهد افتاد. هیچ‌کس نمی‌تواند دموکراسی اسپانیایی را دور بیندازد.

دادگاه‌ها،‌ سیاستمداران کاتالونیایی را که در همه‌پرسی غیرالزام‌آور سال 2014 دخیل بودند، از کار برکنار کرده است؛ همه‌پرسی‌ای که با تعداد اندک شرکت‌کنندگان برگزار شد و با نتیجه "آری" همراه بود.

همچنین بر اساس گزارش روزنامه ال‌پاییس، یک دفتر بازرسی در اسپانیا از آرتور ماس، رهبر سابق کاتالونیا و سیاستمداران دیگر درخواست کرده است که تا 25 سپتامبر پنج میلیون یورو به عنوان غرامت برای برگزاری همه‌پرسی در سال 2014 پرداخت کنند.

پوگدمون، رهبر کاتالونیا هدف این اقدام را ارعاب پیش از همه‌پرسی ماه اکتبر توصیف کرده است.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند