امروز : شنبه ۰۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۰

مورالس پایان دوره ریاست جمهوری‌اش را در تبعید جشن گرفت

رئیس جمهوری سابق بولیوی که به دنبال رهبری و هدایت حزبش برای پیروزی در انتخابات آتی کشورش است، جشنی را به مناسبت پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در حالی که در تبعید خودخواسته در بوئنوس آیرس به سر می‌برد، برگزار کرد.
مورالس پایان دوره ریاست جمهوری‌اش را در تبعید جشن گرفت
شنبه | ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ - ۱۹:۵۷ |
کد خبر : ۹۵۵۵ |
انتخابات مجلس یازدهم

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق بولیوی پس از استعفا از ریاست جمهوری به دنبال اعتراضات گسترده در داخل کشورش، در حال حاضر در آرژانتین پناهنده شده است.

وی در جریان سخنرانی در مقابل یک جمعیت هزاران نفری در یکی از ورزشگاه‌های پایتخت آرژانتین تأکید کرد که در انتخابات اکتبر ۲۰۱۹ میلادی بولیوی پیروز شده بود و به سیاست‌هایش به عنوان رئیس جمهوری از جمله ملی‌ کردن منابع طبیعی بولیوی افتخار کرد.

مورالس که نزدیک به ۱۴ سال رهبری بولیوی را به عهده داشت، گفت: این یک راه آسان نبوده و باید گفت که یک تغییر اساسی لازم و ضروری است.

وی افزود: من از حضار در این رویداد مهم که سالروز ۱۴ سالگی دولت چند ملیتی بولیوی است به خاطر همراهی من و رها نکردن من تشکر می‌کنم.

مورالس که از شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری منع شده، روز یکشنبه "لوئیس آرسه کاتاکورا، وزیر اقتصاد سابق بولیوی" را نامزد ریاست جمهوری حزبش موسوم به حزب «جنبش برای سوسیالیسم»  کرد و در کنار وی "دیوید چوکوئه هوانکا، وزیر امور خارجه دولت سابق" را نیز به عنوان نامزد معاونت وی تعیین کرد.

این انتخابات جدید بولیوی در حقیقت برگزاری مجدد انتخابات جنجالی اکتبر ۲۰۱۹ میلادی است و برای نخستین بار در دو دهه گذشته است که بدون حضور مورالس برگزار می‌شود.

مورالس در پی اعلام پیروزی خود در انتخابات مناقشه‌برانگیز اکتبر گذشته بولیوی با موجی از اعتراضات علیه خود مواجه شده و در تاریخ ۱۰ نوامبر از سمتش استعفا کرد.

وی بعد از این اتفاق ابتدا به مکزیک رفته و سپس در ادامه در ماه دسامبر وارد آرژانتین شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید