امروز : دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۹

مخالفت مجلس با تعیین سهم برای اهل سنت در فهرست‌های انتخاباتی مجلس

نمایندگان مجلس با پیشنهادی مخالفت کردند که در آن به دنبال اختصاص سهم برای اهل سنت در فهرست‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی بود.
مخالفت مجلس با تعیین سهم برای اهل سنت در فهرست‌های انتخاباتی مجلس
سه شنبه | ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ - ۲۰:۲۱ |
کد خبر : ۷۴۱۲ |
انتخابات مجلس یازدهم

به‌ گزارش ‌پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، جلیل رحیمی جهان آبادی، رییس فراکسیون اهل سنت در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه)‌ مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی  گفت‌: با این طرح عملا اهل سنت حذف خواهند شد که این به معنای رشد افراطگری و کمک به دشمنان کشور است. اهل سنت مظلوم است، شرافت دارد، هموطن شما است و جانش را برای کشور می‌دهد. پس چرا ما را حذف می کنید؟ من می خواهم به خاطر ایران به پیشنهاد من رای دهید.

وی در توضیح پیشنهاد خود گفت: ما در این پیشنهاد به دنبال آن هستیم که نمایندگان اهل سنت طبق ادوار گذشته کرسی در مجلس شورای اسلامی داشته باشند، به اهل سنت اجازه داده شود که به تعداد حوزه‌هایی که در طی ادوار گذشته نمایندگان سنی داشتند، در هر استان سنی نشین کاندیداهای مشخص در فهرست انتخاباتی داشته باشند. ما نمی‌خواهیم تعداد کرسی‌هایمان از ۲۱ کرسی کمتر شود. ما زیاده طلب نیستیم. 

در واکنش به این صحبت‌های رحیمی جهان آبادی، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی گفت‌: طرح اصلاح قانون انتخابات به دنبال حذف هیچ جریان و اهل سنت نیست. این تلقی اشتباهی است هر کسی می‌تواند لیست دهد. شما می‌گویید سهمیه داده شود، اما سهمیه را مردم در رای خود انتخاب می‌کنند.

در ادامه احد آزادی خواه، نماینده مردم ملایر در مخالفت با این پیشنهاد، گفت‌: خدا نکند طرحی به مجلس شورای اسلامی بیاید که در آن ذره‌ای از بوی اختلاف مذهبی در کشور شنیده شود، بنده خود مدتی توفیق نوکری اهل سنت در استان‌های مختلف را داشتم. هیچ کشوری در دنیا را نمی‌توان پیدا کرد که در مجلس آن این قدر تنوع ادیان و مذاهب وجود داشته باشد. افتخار پارلمانی ما آن است که همه اقلیت‌ها در آن حضور دارند. برادران اهل سنت، برادران ما و هموطنان ما هستند. این قانون نمی‌خواهد اهل سنت عزیز را حذف کند.

وی خاطرنشان کرد: اهل سنت اختیار دارند که در میادین رقابت ورود پیدا کنند. وقتی قانونی تصویب می‌شود باید مبتنی بر اکثریت باشد، اکثریت آن چیزی است که برادران شیعه و اهل سنت در اوج وحدت، اخوت، برادری و برابری از آن دفاع می‌کنند.

علی مطهری، نماینده مردم تهران در موافقت با پیشنهاد رحیمی جهان آبادی گفت‌: پیشنهاد آقای رحیمی به نفع و مصلحت کشور است، درخواست ایشان این نیست که کرسی‌های معین به اهل سنت داده شود،‌ بلکه پیشنهاد آن است که اهل سنت در فهرست احزاب و جبهه‌ها به تعداد کرسی‌هایی که در ادوار گذشته نماینده اهل سنت داشتند، حضور پیدا کنند تا از بین داوطلبان اهل سنت کسانی که بالاترین رای را کسب کرده‌اند، انتخاب شوند. ایشان می‌خواهد اسامی کاندیداهای اهل سنت در فهرست جبهه‌ها و احزاب باشد.

وی مجددا تاکید کرد که به خاطر وحدت اسلامی و مصلحت کشور و رابطه ما با دنیای اسلام و سیاست‌های کلی به این پیشنهاد رای داده شود، البته که اهل سنت می‌تواند فهرست مستقلی به نام "اهل سنت" در انتخابات بدهد.

این پیشنهاد که کمیسیون شوراها و دولت مخالف آن بود به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با ۶۳ رای موافق، ۱۰۴ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی با این پیشنهاد مخالفت کردند.

لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی بعد از مخالفت مجلس شورای اسلامی با این پیشنهاد، گفت‌: مطابق این طرح و قانون همه اهل سنت، ادیان و احزاب می‌توانند رای آورند و تلقی اشتباهی در مجلس شورای اسلامی مطرح  شد.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید